Bitcoin çakıldı; Musk’un serveti eridi

23 Şubat 2021

Güncelleme: 23 Şubat 2021

A
A

Bitcoin'e yatırım yapan Musk, son gelişmelerin ardından 15 milyar doların üzerinde kayıp yaşadı.

ZgotmplZ

Hafta sonu 58 bine doları (406 bin TL) aşarak zirve yapan kripto (sanal) para birimi Bitcoin, yeni haftayla birlikte sert düşüşe geçti.

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, pazar (21 Şubat) akşamı 58 bin 330 dolarla yeni tarihi zirvesine ulaşmıştı.

Bugün ise 48 bin dolara (336 bin TL) kadar geriledi. Sanal para, saat 16.00 itibarıyla 48 bin 800 dolardan işlem görüyor.

Ancak son iki gündeki sert düşüşe rağmen Bitcoin fiyatları yıl başından bu yana yüzde 66 prim yaptı.

MUSK’A PAHALIYA PATLADI

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve uzay araştırma şirketinin Space X’in sahibi olan Elon Musk, hafta sonu Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, Bitcoin ve Ethereum’un değerinin üzerinde olduğunu savunmuştu.

Ocak ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın alan Tesla'nın hisseleri akabinde yüzde 8.6 oranında değer kaybetti. Musk, 15 milyar doların üzerinde kayıp yaşayarak, dünyanın en zengin unvanını Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'a kaptırdı. Musk'ın serveti 183.4 milyar dolara düşürken, Bezos'un serveti 186.3 milyar dolar olarak listelendi.

Tesla, ABD'nin sermaye piyasası kurumuna (SEC) Ocak ayına ilişkin olarak yaptığı bildirimde 1,5 milyar dolar tutarında Bitcoin alımı gerçekleştirdiğini duyurmuştu.  Beraberinde Bitcoin'in hızlı yükselişi Musk’a 3 haftada 970 milyon dolar kazandırmıştı.

BİTCOİN’DEN KAZANDIĞI PARA TESLA’NIN NET KARINI GEÇMİŞTİ

Tesla,  2020 yılında toplam 721 milyon dolar net kar elde etmişti. Böylece Tesla'nın 1,5 milyarlık Bitcoin yatırımından elde ettiği kar, bir yıllık araç satışı karını geçmişti.

MUSK’IN KRİPTO PARALARA ETKİSİ

Elon Musk’ın 45 milyondan fazla takipçisi bulunan Twitter hesabından kripto paralar ile ilgili paylaşımları, sert hareketlere  yol açıyor.

ABD’li iş adamı,  geçtiğimiz aylarda profiline Bitcoin etiketi koymuş ve kripto paranın yüzde 10 değerlenmesini sağlamıştı.

Bir başka kripto para birimi Dogecoin de Musk’un paylaşımları sonrası bir günde yaklaşık yüzde 25 değer kazanmıştı.

ABD HAZİNESİNİN PATRONUNDAN BITCOIN UYARISI

Elon Musk'ın açıklamalarının ardından ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Bitcoin konusunda eleştiriler açıklamalar yaptı.

Yellen New York Times'ın ev sahipliği yaptığı bir konferansta,  "Bitcoin oldukça spekülatif, insanlar dikkatli olmalı, genellikle yasadışı finans için kullanılan Bitcoin verimsizdir" ifadelerini kullandı.

GATES KÜÇÜK YATIRIMCIYI UYARDI

Dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates, Bloomberg'de Bitcoin hakkında açıklamalarda bulundu.

Muhabirin, “Elon Musk, Tesla’nın 2020 yılında sattığı bütün araçlardan daha çok parayı Bitcoin’e yatırım yaparak kazandı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” sorusuna, “Elon’un tonlarca parası var ve bu konuyu biliyor. Bitcoin’in yükselip alçalmasıyla ilgilenmiyorum. Fakat çok parası olmayıp bu işe girmeye çalışanlar beni endişelendiriyor” dedi.

BITCOIN HAKKINDA

Kripto para, işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur.  Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir.

“Blockchain” (blok zincir) teknolojisine sahip bir kripto para birimi olan Bitcoin, 2009'dan beri kripto para piyasalarında işlem görüyor.

2008 yılında Satoshi Nakamoto müstear ismini kullanan bir kullanıcı tarafından piyasaya sürülen Bitcoin, ilk günden itibaren tartışmaların merkezinde yer aldı.

Kullanım alanları artmış olsa da Bitcoin henüz tüm finansal otoriteler tarafından onay almış değil. 

Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin  önümüzdeki günlerde de gündemin en önemli maddeleri arasında yer alması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar