Alibaba'dan Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yatırım geliyor

18 Eylül 2023

A
A

Çinli e-ticaret devi Alibaba, Türkiye’ye iki milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

ZgotmplZ

Çinli e-ticaret devi Alibaba, Türkiye'ye yeni yatırım hazırlığında...

Alibaba’nın hissedarı olduğu Trendyol’un açıklamasına göre Alibaba Grubu’nun başkanı Michael Evans’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la düzenlediği bir toplantıda, önümüzdeki dönemde Türkiye’ye iki milyar dolar yatırım yapmayı planladığını söylediğini açıkladı.

Reuters’ın aktardığına göre Evans, Alibaba’nın Türkiye’nin en bilinen e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol aracılığıyla Türkiye’ye halihazırda 1,4 milyar dolar yatırdığını dile getirdi.

ALİBABA HAKKINDA

Alibaba Grup veya Alibaba.com olarak da bilinen Alibaba Group Holding Limited, e-ticaret, perakende, internet ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren çokuluslu bir Çin teknoloji şirketidir. 28 Haziran 1999'da Çin'in Zhejiang eyaletinin Hangzhou şehrinde kuruldu.

Web portalları aracılığıyla tüketiciden tüketiciye (C2C), işletmeden tüketiciye satış (B2C) ve işletmeden işletmeye (B2B) satış hizmetleri sunmaktadır. Bunların yanında elektronik ödeme hizmetleri, alışveriş arama motorları ve bulut bilişim hizmetleri de vardır.

Alibaba 19 Eylül 2014 tarihinde New York borsasında 21,8 milyar dolar ile dünyanın en büyük halka arzlarından birisini gerçekleştirdi. Halka arz sonrası piyasa değeri 231 milyar dolara ulaştı. Ocak 2018'de rakibi Tencent'in ardından değeri 500 milyar doları aşan ikinci Asya şirketi oldu.

Alibaba Group Holding Ltd.'nin geliri, 2023'ün ilk çeyreğinde 234,16 milyar yuan (33,37 milyar dolar) olarak gerçekleşti. Alibaba’nın net geliri ise yaklaşık yüzde 50 artarak 34,3 milyar yuana yükseldi.

ALİBABA'NIN İSMİ NEREEN GELİYOR?
Şirketin adı, evrensel olarak bilinirliği sebebiyle Ali Baba ve Kırk Haramiler masalından gelmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar