Adaylık sinyali: "2024 Kurultay yılı"

8 Şubat 2024

Güncelleme: 8 Şubat 2024

A
A

UBP Milletvekili Taçoy, Kıbrıs'ta çözümün kendilerinin dışında farklı bir şekilde konuşulduğunu belirtti. Siyasette mücadeleden kaçmadığını vurgulayan Taçoy, partideki sorunları kendi içlerinde çözmeleri gerektiğini söyledi.

ZgotmplZ

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Hasan Taçoy, Kanal T’de katıldığı programda Mahmut Doğan’ın sorularını yanıtladı.

Kıbrıs Türkü’nün mücadele yıllarından sonra en büyük acıyı 6 Şubat depreminde yaşadığını ifade eden Taçoy, Kıbrıs Türk Halkı’nın bir büyük acı karşısında birlik ve beraberlik içerisinde adalet arayışı için yola çıktığını söyledi.

“TC yargı makamlarına güveniyoruz ve inanıyoruz ki adalet yerini bulacaktır” diyen Taçoy, depremde hayatını kaybeden 50 bine yakın insanın acısını herkesin yüreğinde olduğunu ifade etti.

Taçoy, Mavi Vatan ile belirlenen münhasır ekonomik bölgelerin sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’yi değil başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerini kazançlı çıkardığına dikkat çekerek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gösterilen önem Mavi Vatan ile eşdeğerdir” dedi.

"KIBRIS’TA ÇÖZÜM BİZİM DIŞIMIZDA FARKLI BİR ŞEKİLDE KONUŞULMAKTA"

Bölgedeki doğalgaz hakkında, Akdeniz’in güneydoğusundan çıkan İsrail ve Mısır doğalgazının KKTC üzerinden Türkiye’ye oradan da Avrupa’ya iletilmesinin en hesaplı ve doğru proje olduğunu vurgulayan Taçoy, elektrikte enterkonnekte bağlantısına ilişkin de, Avrupa’da özellikle İngiltere’nin AB’den ayrılması sonrasında oluşan Almanya’nın ekonomik hegemonyası ile birlikte Kıbrıs adasına ilişkin farklı senaryoların konuşulmakta olduğunu söyledi. 

Taçoy, bu gelişmelerin yaşandığı bir ortamda BM tarafından atanan özel temsilcinin ziyaret edeceği Ankara’da da “iki devletli çözüm” mesajı alacağını vurguladı.

ÜRETİM KONUSU

KKTC’nin fiyat politikasında Türkiye ile Güney Kıbrıs arasında bir yerde durması gerektiğini ifade eden Taçoy, üretimde gereken rekabetin neden sağlanamadığının sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Hasan Taçoy, üretimde kullanılan emtiaların doğru zamanda ve doğru ürün olarak ithal edilmesinin maliyete olan etkisine işaret ederek, hammadde ithalatında çeşitliliğin sağlanmasının fayda getireceğini söyledi.

KURULTAYDA ADAY OLACAK

Taçoy, hükümetin büyük ortağı olan UBP’nin halkla iletişim sorunu yaşadığına vurgu yaparak, “bunun sebebi kurultaydır. Artık söylemekten yoruldum, 2024 kurultay yılıdır. Parti yetkili organları bir karar alacak ve ona da hepimiz uyacağız” dedi.

Yapılacak kurultayda aday olduğunu yineleyen Taçoy, “Sayın Başbakan geziyor ve Hasan çekilecek diyor. Öyle bir şey yok. Bu kendisinin canının çektiğidir, onu söylüyor. Sağ olsun arada benim de reklamımı yapmış oluyor” şeklinde konuştu.

"UBP DOĞRU HEDEFE HAREKET ETMİYOR"

Hasan Taçoy, esas bakılması gereken noktanın hükümetin icraatsızlığı olduğunu ifade ederek, vatandaşların bu konuda şikayetçi olduğuna vurgu yaptı.
Taçoy, “UBP bakanları gerçekten iyi işler çıkarsalar dahi vatandaştaki algıları olumsuz olmaktadır. Bunun sebeplerinin analizinin doğru yapılması lazımdır. Ben artık sadece bunu söylemekteyim” dedi.

Siyasette hiçbir zaman hiçbir mücadeleden kaçmadığına işaret eden Taçoy, yapılan anketlerin UBP’nin doğru hedefe hareket etmediğini gösterdiğini söyledi.

Üstel’in başbakanlık gücüne sahip olduğuna, Türkiye’nin gücünü de elinde tuttuğunu iddia ettiğine dikkat çeken Taçoy, “madem bu güçler elinde o zaman neden kurultay yapmıyorsun” diye sormak gerektiğini vurguladı.

Partiler içerisinde yaşanacak kaostan kimlerin besleneceği sorusunun mutlaka sorulması gerektiğini dile getiren Taçoy, “Türkiye’yi bu işlere karıştırmadan bu sorunu kendi içimizde çözmeliyiz” şeklinde konuştu.

Taçoy, ülkede ekonomik sorunlar bulunduğunun ve yapılması gereken çok iş olduğunun altını çizerek, siyasetin tüm sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi halinde sorunların çözülebileceğini sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar