AB'den Türk devletlerine KKTC tehdidi: Üye devletlerimizden birinin büyük hassasiyeti var

22 Eylül 2023

A
A

AB, “Üye devletlerimizden birinin büyük hassasiyeti var.” diyerek, KKTC'nin statüsünün yükseltilmesi konusunda Türk devletlerini tehdit etti.

ZgotmplZ
Avrupa Dış İlişkiler Servisi Orta Asya Bölüm Başkanı Dietmar Krissler (soldan dördüncü, ceketsiz, gözlüklü)
Georgi Gotev

Avrupa Birliği (AB) Rumların baskısıyla, KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci üyeliğini engellemek için devreye girdi.

AB Dış İlişkiler Servisi Orta Asya Bölüm Başkanı Dietmar Krissler, Brüksel’de bir düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen “Özbekistan-AB’nin Orta Asya’daki Stratejik Ortağı” konulu konferansta açık olarak Türk devletlerini tehdit etti.

Konferansta konuşan Krissler, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na kabul edilmesinin “olumsuz sonuçlar doğuracağı”nı söyledi.

Krissler, gözlemci statüsü verme kararının yürürlüğe girebilmesi için Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın ulusal parlamentoları tarafından onaylanması gerektiğini anımsattı.

Euractiv'te yer alan habere göre, Dietmar Krissler konferanstaki konuşmasında, “Orta Asya ülkeleriyle iş birliğinin gelişmesinin, Kuzey Kıbrıs’ın Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci olarak kabulüne onay verip vermeyeceklerine bağlı olacağı” uyarısı yaptı.

Krissler, KKTC’nin statüsünün yükseltilmesi konusunda “Üye devletlerimizden birinin büyük hassasiyeti var.” ifadelerini de kullandı.

KKTC'NİN TDT'YE GÖZLEMCİ ÜYELİĞİ

Özbekistan'da 10-11 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenen TDT Zirvesi'nde üye devletler, Kıbrıs Türk tarafının grupta gözlemci üye olarak temsil edilmesi konusunda anlaşmışlardı.

Anayasal ismiyle KKTC'yi gözlemci olarak kabul eden Türk Devletleri Teşkilatı, resmi sitesine KKTC'nin adını ve bayrağını da 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı'nda eklemişti.

Türk Devletleri Teşkilatı, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan'ı kapsıyor. KKTC ile birlikte Macaristan ve Türkmenistan da gözlemci statüsüne sahip.

KKTC, 28 Nisan 2023 tarihinde de Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi'ne gözlemci üye olarak kabul edilmişti. 

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'nin üyesi olduğu TÜRKPA’da, Macaristan da gözlemci üye.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar