"Vatandaştan çalarak, yandaşlara rant sağlama hesabı yapıyorlar"

17 Nisan 2024

A
A

CTP Milletvekili Şahiner, hükümetin kumarhane vergi oranlarını düşürmek için ilgili vergi yasa tasarısını komiteye geri çektiğini iddia etti. Şahiner, hükümeti yandaşlarına rant sağlamakla suçladı, ülkeye verebilecekleri bir şey olmadığını savundu.

ZgotmplZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, hükümetin kumarhanelerin Şans Oyunları Vergisi oranını yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürmek için, Genel Kurul’a sevk edilen Şans Oyunları Hizmetleri Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı Danışma Kurulu kararı ile komiteye geri çektiğini savundu.

"HÜKÜMETİN ÖNCELİĞİ YANDAŞLARINA RANT SAĞLAMAK"

Şahiner yaptığı yazılı açıklamada, “işçi, memur, emekli,  açlık sınırında yaşarken, üretimin her bacağı kan ağlıyorken,  esnaf kredi borcu altında ezilirken,  yıllık borç faizleri yüzde yüzü aşmışken, gelecek yıl ülkeye öğrenci gelip gelmeyeceği hâlâ meçhul iken ve tüm bu olumsuzluklar içinde ülke yaşanmaz hale gelmişken, UBP-DP-YDP Hükümeti’nin tek ve en kıymetli önceliği yandaşlarına rant sağlamak” iddiasında bulundu.

"KUMARHANELERE NASIL KIYAK ÇEKERİM HESABI YAPILIYOR"

“Emrullah Turanlı’nın şirketine milyarlarca liralık vergi affı getirenlerin, AKSA’yı bu ülkede yaşayan insanların boğazından çalarak Türkiye’nin en zenginleri arasına koyanların, Kıb-Tek üzerinden yabancı sermaye gruplarının ceplerine şaibeli bir şekilde oluk oluk para akıtanların hedefinde, bu defa kumarhanelere nasıl kıyak çekerimin ince hesapları var.” diyen Şahiner, Hükümet’in gündeminde kumarhanelere vergi indirimi yaparak Şans Oyunları Hizmetleri Vergisi’ni yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürmek olduğunu kaydetti.

"HÜKÜMET, VERGİ ORANINI ARTIRACAK TASARIYI KOMİTEYE GERİ YOLLADI"

CTP’nin Maliye Komitesi’nin gündeminde olan Şans Oyunları Hizmetleri Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile makine başına düşen verginin oranının artmasını kabul ettiğini aktaran Şahiner, tasarının devletin kasasına yılda yaklaşık 7 milyon dolar girmesini sağlayacak bir değişiklik ile Genel Kurul’a sevk edildiğini belirtti. 

Şahiner, “Ancak Hükümet, türlü türlü kalem ve hesap oyunları ile kumarhanelerin şans oyunları vergisi oranını yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürmek için, Danışma Kurulu kararı ile yasayı komiteye geri çekti.” ifadelerini kullandı.

"AMAÇ, VATANDAŞIN CEBİNDEN ALIP BİRİLERİNE ÜLEŞTİRMEK"

Hükümeti “sırtını halka, yüzünü sermayeye dönmekle; halkın serzenişlerine kulak tıkamakla ve ‘üç maymunu oynamakla’; toplumun ve yerli sermayenin düşmanı gibi davranmakla; vatandaşın cebinden alıp birilerinin cebine ‘üleştirmeyi" hedeflemekle” suçlayan Şahiner, “Kendi halkı açlık sınırında yaşam mücadelesi verirken, üreticisinden hayvancısına kadar her sektör vergi yükü altında ezilirken; Hükümet’in bu ülkede en çok kazanan ve en az vergi ödendiği kanısı kamuoyunda hakim olan kumarhanelerin vergisini düşürmek istemesi bu ülkeden ne kadar bihaber yaşadığının en açık göstergesidir.” dedi.

Hükümet’in “kumarhanelere yaranmak için kamu alacağından bir çırpıda vazgeçecek düzenlemeler yapacak kadar” gözünü menfaat bürüdüğünü öne süren Şahiner, bunu Hükümet’in “vergi politikalarından ne kadar anladığının, iş bilmezliğinin ve başarısızlığının” göstergesi olarak değerlendirdi.

Şahiner, halk vergisini ödemek zorundayken kumarhanelere dönük vergi indirimi getirmenin topluma ihanet olduğunu da ifade ederek, “Hele vergi gibi adaletin esas alınması gereken hassas konularda, bunu siyasi çıkarları için bir rant kapısı olarak kullanmaya çalışması, Hükümet’in bu ülkeye artık verecek hiçbir şeyinin kalmadığının kanıtıdır.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar