Üstel kararı değerlendirdi: İstediğimizi aldık, Türk adaletine güveniyoruz

26 Nisan 2024

A
A

Başbakan Üstel, bugün gerçekleşen İsias davasının ikinci duruşmasında alınan kararı değerlendirdi. Üstel, yargıçlar açıkladığı kararla, bizim iddialarımız kabul gördü. Bu iki duruşmada bana göre istediğimiz hedeflere ulaştık” dedi.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Adıyaman 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde İsias davasının ikinci duruşması bugün yapıldı. İsias Otel'de 72 ölü, 8 yaralı olan ana dosya ile 2 yaralının daha olduğu ek dosya birleştirildi. Duruşmada söz alan tutuklu bulunan tüm sanıklar, savunmalarının geçerli olduğunu söyledi.

Bugün gerçekleşen İsias davasının ikinci duruşmasında ara karar açıklandı. Tutuklu sanıkların tamamı tutuklu kalmaya devam edecek. Bir sonraki duruşma 12 Haziran 2024'e yapılmasına karar verildi.

ÜSTEL KARARI DEĞERLENDİRDİ

Başbakan Ünal Üstel, İsias Otel davasıyla ilgili ara kararla ilgili açıklamalarda bulundu.

İsias Otel davasının ülkenin ve devletin davası olduğunu vurgulayan Başbakan Ünal Üstel, ocaktaki ilk duruşmada olduğu gibi bugün de ailelerin, bakanların, ana muhalefet parti başkanının, milletvekillerinin, hukukçuların, baroların Adıyaman’da olduğunu hatırlattı.

Üstel, Gazi Üniversitesi’nde hazırlanan rapora karşı DAÜ ve bazı TC üniversitelerinin hocalarına yeni raporlar hazırlatıp bugün mahkemeye sunduklarını kaydederek “Sabah 10’dan saat 5’e kadar süren görüşmeler sonuçlandı ve saat 6’da yargıçlar açıkladığı kararla, bizim iddialarımız kabul gördü” dedi.

Mahkemenin ara kararına işaret eden Başbakan Üstel, KKTC heyetinin 12 Haziran’da saat 10.00’da Adıyaman’da hazır olacağını vurguladı ve “Orada da inanıyorum ki hedeflediğimiz neticeye ulaşacağız” diye konuştu.

Üstel özetle, “Türkiye Cumhuriyeti adaletine güveniyoruz. Bu adalet arayışında acımızı da paylaşıyoruz. Bu acıyı ülke olarak üstlendik ve ülke olarak Adıyaman’a geldik. Bu iki duruşmada bana göre istediğimiz hedeflere ulaştık. İnşallah çocuklarımız manevi huzur bulacaktır” ifadelerini kullandı.

İSİAS DAVASI

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Adıyaman’da bulunan Grand İsias Otel’de 35'i Gazimağusa Türk Maarif Koleji voleybol takımındaki Kıbrıslı Türk öğrenciler, öğretmenler ve ailelerden olmak üzere toplam 72 kişi hayatını kaybetmişti.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianamede şüphelilerin “bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar cezalandırılmalarını talep etti.

3 Ocak'ta görülen duruşmada mahkeme heyeti, tutuklu yargılanan Ahmet Bozkurt, Mehmet Fatih Bozkurt, Efe Bozkurt, statik proje müellifi Halil Bağcı ve fenni mesul ve statik proje müellifi Erdem Yıldız’ın tutukluluklarının devamına; tutuksuz yargılanan Bilge Açık, Seda Bozkurt Zeren, Şule Bozkurt Özbek, Ulviye Bozkurt, Hasan Aslan, Mehmet Göncüoğlu’nun ise adli kontrol tedbiriyle tutuksuz yargılanmalarının devamına karar verdi.

İKİ KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

29 Mart'ta Mahkeme, yapılan tutukluluk incelemesinde otelin sahibi Ahmet Bozkurt’un oğlu Efe Bozkurt ve Halil Bağcı’nın, yurt dışı yasağı ile adli kontrol şartlarıyla tahliyesine karar verdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar