Üç devlet ombudsmanları bir arada: Kıbrıs Türk halkının hakkını alacağına inanç belirtildi

21 Mayıs 2024

A
A

Türkiye ve Azerbaycan ombudsmanlarını kabul eden Cumhurbaşkanı Tatar, Rumların ombudsman Varol'un katılacağı toplantıları engellemeye çalıştığını kaydetti. Görüşmede, KKTC'nin de kurucusu olduğu Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği'ne değinildi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol’un davetiyle KKTC’ye gelen Türkiye Kamu Baş Denetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ile Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri (Ombudsman) Sabina Aliyeva'yı kabul etti.

Malkoç ile Aliyeva'ya, TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol’un eşlik etti.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 10.00’da başlayan görüşmede konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ziyaretten ve son zamanlarda Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan ve KKTC’nin bir millet üç devlet anlayışının yansıması olarak birlikte hareket etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TATAR: AZERBAYCAN’IN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açtığı yolla, Türk Devletler Teşkilatı’na üye olmak, KKTC kurumlarının farklı toplantılara katılarak, KKTC gerçeğini bütün dünyaya duyurabilmenin kendisini mutlu ettiğini ifade eden Tatar, Azerbaycan'ın KKTC’ye desteğinin önemine işaret etti.

KKTC – Azerbaycan Parlamentolar arası dostluk grubu oluşturulmasından duyduğu mutluluğu ifade eden Tatar, Malkoç ve Aliyeva’nın KKTC ziyaretini de önemli ve olumlu bulduğunu belirtti.

"RUMLAR, TOPLANTILARA KATILIMI ENGELLEMEYE ÇALIŞTI"

Malkoç ve Aliyeva’nın desteğiyle Varol’un çeşitli uluslararası toplantılara katıldığını, ancak Rumların bunları engellemeye çalıştığını kaydeden Tatar, KKTC makamlarının kendi halkının beklentilerini yerine getirmesi ve Ombudsmanlık gibi müesseselerin uluslararası toplantılara katılmasının en doğal hakları olduğunu vurguladı.

Tatar, artık bu saatten sonra federal bir temelde, birleşik Kıbrıs’a evrilecek ve Türkiye’nin adadaki etkinliğini azaltacak bir anlaşmanın mümkün olmayacağını Rumların da anladığını belirtti. 

MALKOÇ: HUKUKTA ESAS OLAN HAKLI OLMAKTIR; ZAMAN İÇİNDE KABULLENİLİR

Türkiye Ombudsmanı Şeref Malkoç da Aliyeva ve Varol’la, Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği kurumak için uzun zamandır uğraştıklarını ve KKTC’nin iki yıl önce kurdukları birliğin kurucusu olduğunu kaydetti.

Malkoç, güzel çalışmalar yaptıklarını, Varol’un Avrupa ve Asya Ombudsmanlık Enstitülerinin toplantılarına katılarak yaptığı konuşmalarla Kıbrıs Türk halkı ve KKTC’nin haklarını savunduğunu ifade etti.

“Bazı ülkeler kabul etmese de dünya görüyor burada 40 yıldır devam eden KKTC devleti vardır. Bunu bazı ülkelerin inkar ediyor olması çok önemli değil çünkü hukukta esas olan haklı olmaktır. Haklı olduktan sonra her yerde bunu rahatlıkla anlatırsın ve zaman içinde de bu kabullenilir. ” diye konuştu.

“DÜNYANIN ÖNEMLİ BİR ÇOĞUNLUĞU KKTC’YE HUKUKSUZ TUTUMDAN VAZGEÇECEK”

Kısa bir süre sonra dünyanın önemli bir çoğunluğunun KKTC’ye uyguladığı yanlış, hukuksuz tutumdan vazgeçeceğine inandığını kaydeden Malkoç, Azerbaycan ve Türkiye’nin tutumunun da bu hususta çok açık olduğunu, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na katılımının bunun bir göstergesi ile ilk adımı olduğunu belirtti.

ALİYEVA: VAROL, COP 29'DA KIBRIS TÜRK HALKINA YAPILAN İHLALLERİ ANLATACAK

Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri Sabina Aliyeva da; “Bizim ailemiz Türk devletleri, yolumuz Türk birliğidir” diyerek, her zaman her alanda birbirlerine destek olma arzusunda olduklarını kaydetti. 

Bu yıl Azerbaycan’ın 70 bin katılımcı beklenen COP 29’a (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı) ev sahipliği yapacağını ve Varol’un da bu toplantıya katılarak, Kıbrıs Türk halkına uygulanan insan hakkı ihlalleri konusunda bilgi vermesini istediklerini kaydetti.

Aliyeva, Kıbrıs Türk halkının hakkını eninde sonunda alacağına inandığını da vurguladı.

VAROL: TOPLANTILARDA AMBARGO VE İZOLASYONLARI DİLE GETİRME İMKANI BULDUK

Yüksek Yönetim Denetçisi İlkan Varol da, Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği'nde KKTC Ombudsmanı olarak kurucu üye olmasında Aliyeva ve Malkoç’un büyük katkıları olduğuna dikkat çekti.

Toplantılara Malkoç’un destek ve katkılarıyla katılarak KKTC’nin sesini duyurabilme; Kıbrıs Türk halkının maruz kaldığı ambargo, izolasyon ve sıkıntıları dile getirme imkanı bulduğunu belirten Varol, çalışmalarının bundan sonra da aynı şekilde devam etmesi dileğinde bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar