UBP MYK'dan Üstel'e ithal et desteği

24 Mayıs 2024

Güncelleme: 24 Mayıs 2024

A
A

Sendikaların genel grev uyarısına rağmen ithal et kararından geri adım atmayan Başbakan Ünal Üstel'e, UBP Merkez Yönetim Kurulu tam desteğini açıkladı. Hükümetin et ithali ile ilgili çalışmalarını ve aldığı kararların yanındayız mesajı verildi.

ZgotmplZ

Hayvan üreticilerinin çiğ süte daha fazla zam yapılması ve ithal et kararının iptal edilmesi için pazartesi günü başlattığı eylem sürüyor.

Sendikalar ile Çiftçiler Birliği'nin de destek verdiği eylem kritik bir aşamada. Sendikalar, hükümetin ithal et kararını geri çekmemesi durumunda ülke genelinde genel greve gideceklerini açıklamışlardı.

Yeniden Doğuş Partisi açıklama yaparak, hükümetin geri adım atması durumunda hükümetten çekiliriz sinyali vermişti.

ÜSTEL GERİ ADIM ATMADI

Başbakan Ünal Üstel, dün MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada ithal et kararından vazgeçmeyeceklerini, halkın ucuz ete ulaşması için ithal eti getirmekte kararlı olduklarını açıkladı.

Üstel, "Biz bu ithali devlet üzerinden yapıyoruz. Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) üzerinden gelecek olan bu etleri kasaplara ve marketlere dağıtacağız" dedi.

Üstel, ithal etin 400 TL'yi geçmeyeceğine de belirtti.

TAM DESTEK VERİLDİ

Ulusal Birlik Partisi Merkez Yönetim Kurulu (UBP MYK), UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel’e tam destek belirtti.

UBP MYK, Üstel başkanlığında dün yaptığı genişletilmiş toplantısında, güncel konuları değerlendirdi. Toplantıya, MYK üyeleri yanında kabine üyesi UBP’li bakanlar ve bazı teknik uzmanlar da katıldı. Genişletilmiş MYK toplantısında parti yetkilileri bilgilendirildi ve görüşler dinlendi. Yaklaşık dört süren toplantıda, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemi de ele alındı. 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, son durumla ilgili üyeleri bilgilendirirken, UBP MYK, üreticiler için eylem hakkının baki olmakla birlikte, vatandaşın alım gücünü korumanın da ülke ekonomisi için yaşamsal önemine vurgu yaptı.

UBP MYK gelinen noktada, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Üstel’in başkanlığındaki hükümetin, üreticiye yönelik destekleri yanında et ithali ile ilgili çalışmalarına tam destek verdi.

Açıklamada, “UBP her zaman üreticinin, üretenin yanında olmuştur, onları asla yalnız bırakmamıştır.  UBP Genel Başkanı ve Başbakanımızın önderliğindeki hükümet, tarımcımıza, hayvancımıza, çiftçimize, tarihte görülmemiş, destekler, teşvikler ve krediler sağlamıştır.  Bunun yanında hükümetin dar gelirli vatandaşlarımızın alım gücünün korunması amacıyla aldığı tedbirlere desteğimiz de tamdır. Hükümetimiz, hem halkı hem üreticiyi korurken, aynı zamanda adil bir pazar ortamı yaratarak, yerli üretime desteklerini de sürdürecektir. Bu inançla başkanımız Ünal Üstel liderliğindeki hükümetin et ithali ile ilgili çalışmalarına ve alınan kararlara desteğimizi vurgulamak istiyoruz” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar