Türkiye'den sosyal hizmet alanında destek: Hedef refah düzeyinin artırılması

8 Şubat 2024

Güncelleme: 8 Şubat 2024

A
A

Gardiyanoğlu'nun TC Bakan Yardımcısı Tarıkdaroğlu'nu kabulünde sosyal hizmetler projeleri görüşüldü. Tarıkdaroğlu, KKTC'nin güçlendirilmesi ve Kıbrıslı Türklerin refah düzeyinin artırılmasına öncelik verdiklerini vurguladı.

ZgotmplZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu ile beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu konuşmasında, Türkiye’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere kendilerine iki muhatap bakanlık olduğunu belirtti.

Görevde olduğu altı aylık süre içerisinde özellikle sosyal hizmetler bölümünde çok ciddi projeler hazırlamaya başladıklarını kaydeden Gardiyanoğlu, İskele’de bu yıl rehabilitasyon merkezi ve huzurevi yapılmasının gündemlerinde olduğunu söyledi. Herkesin bir gün yaşlanacağını ve herkesin birer engelli adayı olduğunu vurgulayan Gardiyanoğlu, bu kişilere bire bir dokunmakla ilgili çalışmaların önemine vurgu yaptı.

"TÜRKİYE İLE BİRÇOK PROJEYE İMZA ATACAĞIMIZA İNANIYORUM"

Gardiyanoğlu, huzurevlerinin rehabilitasyonu ve modernleşmesiyle ilgili ise KEİ destekli bir ihale sürecinin gelecek ay başlayacağını anlattı. 

2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile imzaladıkları protokol kapsamında yapılacak çalışmalarda alınacak sonuçların gerek buradaki soydaşlar, gerekse vatandaşların hayrına olacağını kaydeden Gardiyanoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birçok projeye ve protokole imza atacaklarına inanç belirtti.

“KKTC’NİN GÜÇLENDİRİLMESİ ÖNCELİKLİ HEDEF"

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu ise konuşmasına, KKTC ziyareti çerçevesinde Gardiyanoğlu ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kıbrıs bizim kardeşimiz. Kıbrıs meselesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın ortaya koyduğu iki devletli çözüm vizyonunu kuvvetle destekliyoruz. Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin gönlümüzde her zaman yeri ayrı” dedi.

Tarıkdaroğlu, KKTC’nin güçlendirilmesine ve Kıbrıslı Türklerin ekonomik refah düzeyinin artırılmasına öncelik verdiklerini vurguladı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda güçlenerek devam etmesini temenni eden Tarıkdaroğlu, "Kıbrıs meselesinde herhangi bir yeni müzakere sürecine başlanabilmesinin öncesinde egemen eşitliğiniz ve eşit uluslararası statünüzün tescil edilmesi gerektiğini muhataplarımıza her vesileyle anlatıyoruz” dedi.

Tarıkdaroğlu, “Kıbrıs Türk halkının hürriyetinin ve geleceğinin teminat altına alınmasını, refah seviyesinin yükseltilmesini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tüm kurum ve kuruluşları ile güçlendirilmesini öncelikli hedefimiz olarak görüyoruz. Esasen tüm bakanlıklarımız 2023 İltisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasında kayıtlı, her biri eşdeğerde önemli, Kıbrıs Türk halkının refahını artıracak, yaşam koşullarını iyileştirecek projeleri hızla hayata geçirmek konusunda azimle çalışıyor” diye konuştu.

KATKI KOYULAN PROJELER

Sağlık, eğitim ve benzeri alanlardaki bazı projelere de değinen Tarıkdaroğlu, Lefkoşa Surlariçi’nde 1 milyon TL’lik kaynak tahsis edilen çocuk ve gençlik merkezi yapımı işlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve Engelsiz Rehabilitasyon ve Yaşam Evi projesine şimdiye kadar 4 milyon TL katkı koymaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Karpaz Bölgesi’nde 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi'ne olan ihtiyacın da farkında olduklarını belirten Tarıkdaroğlu, “Bu eksikliğin giderilmesi için de Yenierenköy 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi projesine 10 milyon TL ödenek tahsis edildi. Bakanlığın iş ve işlemleri tamamlamasının ardından inşallah 2024 yılı içerisinde hayata geçirilmesinin de takipçisi olacağız” şeklinde devam etti.

Tarıkdaroğlu, “Biz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlere çizdiği istikamet doğrultusunda dün olduğu gibi bugün de yarın da gelecekte de Kıbrıs halkının her daim yanında olacağız” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar