TÜK'te uzlaşma yoksa grev ve eylemler var

15 Mart 2024

Güncelleme: 15 Mart 2024

A
A

Kamu-İş, pazartesi TÜK’te eyleme gitmeye hazırlanıyor.

ZgotmplZ
Sendika, 23 Kasım 2023 tarihinde kurum önünde basın açıklaması yaparak, şikayet ve taleplerini duyurmuştu.

Haber Merkezi

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş’a Toprak Ürünleri Kurumu’nda (TÜK) uzlaşı adımı atması için bugün mesai bitimine kadar süre verdiğini bildirdi. 

"TÜK'ÜN YAŞAMASI İÇİN NE YAPTINIZ?"

Kamu-İş Başkanı Serdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığının TÜK’ü bir ticarethane olarak gördüğünü ve kurumdaki emeğin hiçe sayıldığını öne sürerek, bugüne kadar görev alan tüm tarım bakanlarına seslenerek, “Toprak Ürünleri Kurumu’nun yaşaması için ne yaptınız?” diye sordu.

“Biz emekçiler olarak Toprak Ürünleri Kurumu’nun yaşaması ve ileri gitmesi için her türlü fedakarlığı gösterdik. Ancak ne yazık ki siyasiler bu kurumda zihniyetini değiştiremediler.” diyen Serdaroğlu, TÜK’ün devletin sahiplenmesi gereken bir kurum olduğunu belirtti.

"YAŞAMASI İÇİN SÜBVANSE EDİLMESİ LAZIM"

Serdaroğlu, “Toprak Ürünleri Kurumu’nun kâr etmesi beklenemez. Çünkü orası üretimi ve tüketiciyi korumakla, piyasayı düzenlemekle yükümlü bir kurumdur. Bu yüzden devlet tarafından sübvanse edilip yaşatılması lazım.” dedi. 

"UZLAŞMA YOKSA GREV VE EYLEMLER VAR"

Emekçilerin bugüne kadar gösterdiği tüm fedakarlıklara karşı gelinen noktada artık taviz vermemekte kararlı olduklarını söyleyen Serdaroğlu, şunları kaydetti:

“Toplu İş Sözleşmesi’nin öngördüğü kurallara uymayan Tarım ve Doğal Kaynakları Bakanı’na bugüne mesai bitimine kadar ek süre veriyoruz. Bu süreyi değerlendirmezse pazartesi sabahtan itibaren tüm Toprak Ürünleri Kurumu şubelerinden tam gün eyleme gidilecektir. Yine uzlaşma sağlanamazsa bu eylemimiz değişik eylem modelleriyle hafta içi her gün devam edecektir.”


Toprak Ürünleri Kurumu’nun 2021 yılından beri mali bütçesi geçmedi.

Sendika, bu nedenle çalışanların terfilerinin yapılmadığını, maaşlarını gününde alamadıklarını ve ödeneklerin enflasyon karşısında eridiğini ileri sürüyor.

Maaşların Maliye Bakanlığı mı, yoksa Tarım Bakanlığı’nca mı ödeneceği tartışması nedeniyle emekli olan çalışanların aylardır emeklilik ikramiyesini alamadığı da iddialar arasında...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar