Töre'den Türk Devletleri'ne KKTC çağrısı

6 Haziran 2024

A
A

Azerbaycan Milli Meclisi Genel Kurulu'nda gerçekleşen TÜRKPA 13. Genel Kurulu'nda konuşan Zorlu Töre, tüm Türk devletlerini KKTC’ye davet ederek Meclis Dostluk Grubu oluşturma çağrısında bulundu.

ZgotmplZ

Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi’nin (TÜRKPA) 13. Genel Kurulu, Azerbaycan Milli Meclisi Genel Kurul Salonu'nda, “Türk Dünyası için Yeşil Ufuklar: Yeşil Gündemin Gerçekleştirilmesinde Parlamentoların Rolü” ana temasıyla gerçekleştirildi.

ALİYEV İLE GÖRÜŞME

Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 13'üncü Genel Kurulu dolayısıyla Bakü'de, Meclis Başkanları Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova, Kazakistan Meclisi Başkanı Yerlan Koşanov, Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzila Narbayeva, Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiev, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Macaristan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Marta Matrai, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına geçti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, TÜRKPA üyesi ülkelerin meclis başkanlarıyla yaptığı görüşme basına kapalı gerçekleşti.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş (sol 4), Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 13'üncü Genel Kurulu dolayısıyla bulunduğu Bakü'de, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev (sağ 4) ile bir araya geldi. Görüşmede, Kazakistan Meclisi Başkanı Yerlan Koşanov (sol 2), Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzila Narbayeva (sağ 3), KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre (solda), Macaristan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Marta Matrai (sol 3) ve Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev (sağ 2) de yer aldı.
TÖRE GENEL KURUL'DA KONUŞTU

 Meclis Başkanı Zorlu Töre, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen ve Cumhuriyet Meclisi’nin gözlemci üye olduğu Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi’nin (TÜRKPA) 13. Genel Kurulu'na katılarak KKTC adına konuşma yaptı.

Meclisten verilen bilgiye göre, Töre, konuşmasına; Türk Devletleri Teşkilatı’nın bir alt yapısı olan TÜRKPA’nın 13’üncü Genel Kurulu’nda bulunmanın önemine değinerek başladı.

Parlamentoların itici ve bağlayıcı güç olduğunu belirten Zorlu Töre, bu nedenle Türk Devletleri Teşkilatı içerisinde parlamentolar arası iş birliğinin geliştirilmesi ve artırılması gerektiğini kaydetti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu yıl 41’inci yılını kutlamaya hazırlandığını hatırlatan Töre; Kıbrıs tarihi ile ilgili bilgiler vererek, Cumhuriyet’in kurulmasında 20 Temmuz Barış Harekâtı'nın taşıdığı önemi anlattı.

KKTC’nin bağımsız ve milli bir cumhuriyet olduğunun altını çizen Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre; şehitlerin canları pahasına mücadele etmeleri neticesinde canı cana, kanı kana katarak bugünlere gelindiğini aktardı.

Tıpkı KKTC gibi, diğer Türk cumhuriyetlerinin de bağımsızlık mücadelelerinde acı ve zor dönemler yaşadığını belirten Töre, “Bu nedenle Türk devletleri birbirlerine zincir gibi bağlanmalı ve hiç ayrılmamalıdır” dedi.

Türk devletlerinin arasına nifak tohumu sokmak isteyen sömürgeci devletler olabileceğini de belirten Töre, bu ülkelere aldanılmaması gerektiğini ve Türk birliğinin korunması gerektiğini kaydetti.

KKTC Cumhuriyet Meclisi ile Dostluk Grubu kuran Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi’nin kısa bir süre önce KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyareti de anımsatan Töre; “Dostluk gruplarının KKTC ile karşılıklı olarak iş birliği ve dayanışmayı artırmalarını, kardeşliği geliştirmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

"ASLİ ÜYELİĞİMİZİN GELİŞMESİYLE, ÜZERİMİZDEKİ BASKILARIN SON BULACAĞINA İNANIYORUZ” 

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin KKTC’yi kabul etmediğini söyleyen Töre, “Ancak Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeyiz, inşallah yakın bir gelecekte asli üye olmayı da bekliyoruz. Asli üyeliğimizin gelişmesiyle, üzerimizdeki baskıların son bulacağına inanıyoruz” dedi.

Gazze’de yaşanan felakete de değinen Töre, “AB ve BM’nin orada yaşanan soykırıma karşı sessiz kalmalarından ders çıkarmalı ve Türk devletleri olarak birbirimize daha çok kenetlenmeliyiz” dedi.

Töre konuşmasının sonunda, “Ne mutlu Türk’üm” diyen tüm Türk devletlerini KKTC’ye davet ederek dostluk grubu oluşturma çağrısında bulundu.

Töre’ye TÜRKPA Genel Kurul Toplantısına katılımında UBP Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, CTP Milletvekili Fide Kürşat ile Özel Kalem Müdürü İrem Uygun eşlik etti.

Ayrıca, KKTC Bakü Temsilcisi Büyükelçi Ufuk Arca Turganer de salonda yer aldı.

Töre bu akşam heyeti ile birlikte TÜRKPA Dönem Başkanı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova'nın ev sahipliğinde TÜRKPA On Üçüncü Genel Kurul katılımcıları onuruna vereceği resmi resepsiyona katılacak.

Töre ayrıca Genel Kurul'a katılan ulusal delegasyonların başkanlarının yer aldığı basın toplantısında ve aile fotoğrafında da yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar