Töre, sahte diploma olayı üzerinden genelleme yapılarak KKTC'nin yıpratılmasını hata olarak niteledi

28 Mart 2024

A
A

GAÜ'yü ziyaret eden Meclis Başkanı Töre, sahte diploma olayı ile ülkenin yıpratılmaya çalışıldığını belirterek, YÖDAK'ın yeniden yapılanması ve YÖK işbirliği ile sorunların önüne geçileceğini söyledi.

ZgotmplZ

 Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Girne Amerikan Üniversitesi'ni (GAÜ) ziyaret etti. Töre’yi, GAÜ  Rektörü Prof. Dr. Ali Haydar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmet Esenyel, Doç. Dr. Oya Ertuğruloğlu ile Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Umay Türkeş Günay karşıladı.

Meclis'ten verilen bilgiye göre Töre, ziyarette yaptığı konuşmada, eğitim kurumlarının son derece önemli olduğunu, bilimselliğin dışına çıkarak diploma vermenin doğru olmadığını, suç işleyenlerin de hak ettikleri cezaları almaları gerektiğini söyledi.

"DİPLOMA OLAYINI GENELLEMEK HATADIR"

“Sahte diploma” olayı sonrasında üniversiteler üzerinden KKTC’yi yıpratma çabalarını da doğru bulmadığını kaydeden Töre, “Bunu genellemeye çalışmak büyük bir hatadır.” ifadelerini kullandı.

Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ile ilgili iddialar sonrasında yeniden bir yapılanmaya gidildiğini belirten Töre, YÖK ile yapılan iş birliği sayesinde bu tür olayların önüne geçileceğini kaydetti.

GAÜ'nün yapısı ve yurt dışı ağı ile örnek bir eğitim kurumu olduğunu dile getiren Töre, başarılarını takdirle izlediklerini, yaşanan sıkıntıların da aşılacağını söyledi.

Töre, üniversitelerin yönetimlerine büyük görev düştüğünü kaydederek, yeni dönemde paydaşların şeffaf ve daha çok iş birliği yapması gerektiğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar