Töre: Eşimin aracına 001 makam plakası takılmasından bir çıkarım yok

13 Kasım 2023

Güncelleme: 13 Kasım 2023

A
A

Eşinin aracına 001 makam plakası taktırmasından bir çıkarının olmadığını söyleyen Meclis Başkanı Töre'nin, ''Türkiye’den gelen ekiplere yemek verilmesine karşı çıkanlar var'' sözlerine ise tepki gösterildi. Erhürman Töre'yi yalancılıkla suçladı.

ZgotmplZ Cumhuriyet Meclisi Basın

Cumhuriyet Meclisi'nin bugünkü oturumunda CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın, Meclis Başkanı Zorlu Töreyi hedef alarak, Meclis idaresinde yaşanan sorunların çözülmediğini belirterek, yönetimin krallığa doğru gittiğini söyledi.

 

 

Bunun üzerine söz alan Meclis Başkanı Zorlu Töre de, demokrasinin beşiğinin Meclis olduğunu, bunu göz ardı ederek hareket etmediğini, özellikle muhalefete daha fazla tolerans göstermeye çalıştığını söyledi.

TÖRE: KRALLIK İDDİASINI İADE EDERİM

Töre, demokrasiyi ihlal etmediğini, “krallık yürütmediğini” ifade etti, “Bunları  kesinlikle reddeder, iade ederim. Meclis'i demokratik şekilde yönetmek için elimden gelen gayreti gösteriyorum” dedi.

"GENEL SEKRETER'E İTA AMİRLİĞİNİ, ULUÇAY DA VERMEMİŞTİ"

Meclis Genel Sekreteri'ne ita amirliği vermediğini, Teberrüken Uluçay'ın Meclis Başkanlığı döneminde de bunun böyle olduğunu ifade eden Töre, araçların zimmetini tümünü bir müdürlükte toplamak için Hasan Büyükoğlu’na verdiğini söyledi.

''BENZİN VURGUNU OLMADI''

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Meclisi'nin 2024 bütçesi komitede görüşülürken arızalı araçlara yakıt alındığı ortaya çıkmıştı.

Bu iddiayı değerlendiren Meclis Başkanı Töre, “benzin vurgunu” ithamlarını reddettiğini, ortada bir çıkar sağlama, hırsızlık, sirkat değil hata olduğunu; yakıt alınan bir araç plakasının yanlış yazıldığını, o aracın da Meclis'e ait olduğunu; bu konuda tüm görüntülerin mevcut olduğunu ve 3 bin TL civarında bir rakamın söz konusu olduğunu anlattı.

Töre, Meclis'e ait araçların çoğunun çalışmaz durumda olduğunu, bu konuda bazı sıkıntıların yaşandığını, ancak “süper yalanlara” maruz kaldıklarını, menfaat söz konusu olmadığını belirtti.

Töre, yurt içi gezilerinde yanında koruma ordusu değil, bir kişi bulunduğunu söyledi. 

"Meclis Genel Sekreteri'nin bir aracın nerede olduğunu bilmediğini söylemesi tamamen abartıdır, bu aracın makinistte ve parça sorunu olduğunu biliyor" diyen Töre, Meclis'teki dört müdürün ve amirlerle toplantısına hiçbir zaman engel çıkarmadığını, müdahale etmediğini kaydetti. Töre, "Ben Sayın Genel Sekreter'e o makamda oturduğum müddetçe saygı duydum. Bazı konularda kendisine elbette müdahale ettim, etmek zorunda kaldım. Bu da benim düşüncem, benim tercihim" diye konuştu. Töre, "Süper yalan üzerine bir saldırıyla karşı karşıya kaldım" ifadelerini kullandı. Divanda bu konuyu ele almayacaklarını söylemediğini bir hata olduğunu ve hatayla ilgili de izahatta bulunduğunu kaydeden Töre, herhangi bir korkusu olmadığını, istifa çağrılarını da geri çevirdiğini söyledi.

Töre, bir soru üzerine, "eşinin arabasına 001 makam plakası taktığını" ama bunda bir çıkarı olmadığını kaydederek, makam aracının arıza yapması üzerine ziyaretlerine gitmek için başka araç kullandığını, Meclis'in itibarı doğrultusunda en iyisini yapma gayreti içinde olduğunu, suistimal yapılmadığını, kural hatası olabileceğini ifade etti.

TÖRE'NİN YEMEK İDDİASINA YALANLAMA

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin Meclis’e gereken katkıları sağladığını, protokole 6 milyon TL kaynak konulduğunu belirterek buna teşekkür edilmesinin bilinmesini isteyen Töre'nin, “Meclis Divanı'nda bazı vekillerin Türkiye’den gelen ekiplere yemek verilmesine karşı çıktığını ancak gelip yemekleri yediğini” söylemesi üzerine tartışma çıktı, Töre, “yalancılıkla” suçlandı.

ÖZDENEFE YALANLADI

CTP Milletvekili, Meclis Başkanı Fazilet Özdenefe de, Töre’nin “yalan” söylediğini üzülerek söylemek istediğini ifade ederek, Töre’nin yemeğe yönelik geriye dönük karar aldırmaya çalıştığını söyledi.

Tufan Erhürman da yeninden söz alarak, “yalan üstüne yalan” konuşan bir insana bu vakitten sonra saygı göstermelerini beklememesini istedi. Erhürman, doğru söyleyen birinin salondan kaçmadan oturup tartışabileceğini, tutanakları getirebileceğini ifade etti, eleştirilerde bulundu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar