Töre: En büyük beklentimiz suçluların hak ettikleri cezayı alması

5 Şubat 2024

Güncelleme: 5 Şubat 2024

A
A

Meclis Başkanı Töre, Şampiyon Melekler'i anarak, İsias Otel’de 35 cana mal olan suçluların hak ettikleri cezayı almaları gerektiğini belirtti.

ZgotmplZ

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, “53 binden fazla insanımız ve Şampiyon Meleklerimizi kaybettiğimizi depremin birinci yılındayız. En büyük beklentimiz, İsias Otel’de 35 canımıza mal olan suçluların hak ettikleri cezayı almasıdır.” dedi.

Meclis'ten yapılan açıklamaya göre Töre, “asrın felaketinin” birinci yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerde hayatını kaybedenleri ve "Şampiyon Melekleri" andı.

Töre, açıklamasında depremde 49 KKTC vatandaşının hayatını kaybettiğini belirterek acılarının çok büyük olduğunu ve ateşin düştüğü yeri yaktığını kaydetti.

SORUMLULAR HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMALI

“Bazı ailelerde acıların katlandığını, anne ve çocukların birlikte hayatını kaybettiğini, iki kardeşin yaşamın aynı binanın enkazı altında sona erdiğini” anımsatan Töre, “Bu olay ömür boyu bizlerde tarifsiz bir acı bırakacaktır.” dedi.

“Giden canların geri gelmeyeceğini” söyleyen Töre, İsias Otel’in “çürük” ve “depreme dayanıklı” olmadığının belgelendiğini, tüm sorumluların hak ettikleri cezayı almaları gerektiğini vurguladı.

Töre, binaların sağlam yapılması halinde deprem ve sonrasında kayıpların en aza indirilebileceğini, kendilerini ilgilendiren konunun da bu olduğunu ifade etti.

“Allah bize bir daha böyle bir acı göstermesin.” diyen Töre, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet acılı ailelere başsağlığı diledi.

Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı. Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar