Tatar'dan "varlığı kabul edilen KKTC'nin tanınması gerektiği" vurgusu

30 Mart 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, sanatın ambargolara meydan okuma olduğunu belirterek, BM Genel Sekreteri Guterres ile 5 Nisan'da yapacağı görüşmesinde, Kıbrıs Türkü’ne uygulanan tüm engellemelere son verilmesini isteyeceğini söyledi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Güzel Sanatlar Mart Sergisi’nin açılışına katılarak, konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Ersin Tatar, sergide yaptığı konuşmada, sanatın, yaşam, kültür, çağdaşlık ve evrensellik olduğunu belirterek, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan haksız kısıtlama, engelleme ve ambargolara karşı bir meydan okuma olduğunu söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde açılan sergilerle, bütün dünya ile aynı anda sanat eserlerinin paylaşılabildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi’nde her ay düzenlenen sergilerde buluştuklarını ifade etti. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sanatı kucaklayarak yoluna devam edeceğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, 5 Nisan’da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapacağı görüşmede tüm ambargo ve kısıtlamalara rağmen Kıbrıs Türkü’nün verdiği haklı mücadeleyi anlatacağını ve bu engellemelere son verilmesini isteyeceğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Dünya 5’ten büyüktür" sözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, varlığı kabul edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin artık tanınması gerektiğini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar