Tatar'dan gözlemci TDT üyeliği yorumu: Milat niteliğinde

11 Kasım 2022

Güncelleme: 11 Kasım 2022

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'nda gözlemci üye olarak kabul edilmesini, “Tarih sayfalarına geçecek milat niteliğindeki bu unsur, bizim için ilave bir gurur vesilesidir.” sözleriyle değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üye olarak kabul edilmesini değerlendirdi.

Tatar, “Tarih sayfalarına geçecek milat niteliğindeki bu unsur, bizim için ilave bir gurur vesilesidir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tatar’ın açıklaması şöyle:

“Değerli halkım, büyük bir gururla duyurmak isterim ki devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci üye statüsü kazanmıştır. Devletimiz, uluslararası bir örgütte ilk kez Anayasal adıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bu statüyü kazanmıştır. Tarih sayfalarına geçecek milat niteliğindeki bu unsur, bizim için ilave bir gurur vesilesidir. 

Özbekistan'ın Semerkant kentinde 9. Türk Devletleri Teşkilatı Liderler Zirvesi’nde oy birliğiyle kabul edilen gözlemci üyeliğimiz, bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TC Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere, bu mutluluğu bize yaşatmak için canla başla çalışan Türk diplomasisine ve bizi destekleyen tüm üye devletlerin devlet ve hükümet başkanlarına teşekkürü bir borç bilirim. 

KKTC'nin uluslararası bir örgüte daha katılması, apayrı bir öneme haizdir. Seçildiğim günden beri, yarım asrı aşkın bir süredir müktesep haklarından, yani egemenliğinden ve uluslararası statüsünden mahrum bırakılarak insanlık dışı izolasyona maruz tutulan halkımı, bu zulümden kurtaracağımıza dair bir vizyon ortaya koymuştum. En son TC Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın geçtiğimiz eylül ayında 77. BM Genel Kurulu'nda yapmış olduğu, KKTC'nin resmen tanınma çağrısıyla ivme kazanan bu mücadelemiz, yeni bir uluslararası üyelik statüsüyle başarıyla devam etmektedir. 

Cumhuriyetimizin 39. yılını kutlayacağımız bu günlerde statümüzü ileriye taşıyan bu olumlu gelişmeden daha da cesaret alarak, onurlu mücadelemize hız kesmeden devam edeceğimizi bu vesileyle yinelemek istiyorum. 

Türk Devletleri Teşkilatı nezdinde kazanmış olduğumuz gözlemci üye devlet statümüz, tüm halkımıza ve büyük Türk Milletine hayırlı olsun.”


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci üye olarak kabul edildi.

Alınan kararı Özbekistan'da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları 9'uncu Zirvesi'nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Erdoğan, Semerkant'ta Ebedi Şehir Kongre Merkezi'ndeki "Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru" temasıyla düzenlenen zirvede yaptığı açıklamada, “Kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Teşkilat'a gözlemci üye olmasının kabul edildiğini” söyledi.

Tayyip Erdoğan, "Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıslı kardeşlerimizin yalnız olmadığını göstererek, çözüm sürecine de katkı sağladık. Bu dayanışma iradesini sergilediğiniz için siz kıymetli kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

KKTC, alınan kararla birlikte, Türk Devletleri Teşkilatı'nın yapılacak tüm etkinliklerinde yer alabilecek.

KKTC'nin bir sonraki devlet başkanları zirvesinde ise tam üye olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar