Tatar, İİT ülkelerinden izolasyonların kalkması için somut adım atılmasını istedi

5 Mayıs 2024

Güncelleme: 5 Mayıs 2024

A
A

İİT Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk Halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı izolasyonun sona erdirilmesi, KKTC ile diplomatik, siyasi ve ekonomik ilişkilerin kurulması için somut adım atılması çağrısında bulundu.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gambiya’nın Başkenti Bajul’da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 15'inci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasında, KKTC’nin İslam İşbirliği Teşkilatı’nın etkinlik ve toplantılarına her düzeyde katkı koymak için hiçbir çabadan kaçınmadığını vurgulayarak, KKTC’nin 2008, 2011 ve 2014 yıllarında İİT faaliyetlerine üç defa ev sahipliği yaptığını anımsattı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar, İİT’nin 15'inci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasında, İİT Genel Sekreteri Hissein Brahim Taha’ya Kıbrıs Türk Halkına gösterdikleri destek dolayısıyla, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow’a da KKTC heyetine gösterdikleri sıcak ilgi nedeniyle teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Gambiya yetkililerinin özverili çalışmaları ile de organizasyondan verimli sonuçlar elde edileceğine inanç belirterek, Kasım 2022’de, KKTC’yi ziyaret eden Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Badara Alieu Joof’un vefatı dolayısıyla duyduğu derin üzüntüyü de paylaştı.

İZOLASYONLARIN SONLANDIRILMASI

İİT’ye, Kıbrıs Türk Halkına uygulanan insanlık dışı izolasyonların sona erdirilmesine yönelik alınan kararlar dolayısıyla teşekkürlerini ifade eden Tatar, üye ülkelerle dayanışma içerisinde Kıbrıs Türk Halkına uygulanan izolasyonun sonlandırılması yönünde hızlı ve somut adımlar atılacağına inanç belirtti.

KKTC ve İİT arasındaki iş birliğini artırmak amacıyla İİT Genel Sekreteri ve kardeş üye ülkelerle bir yol haritası üzerinde çalışmaya hazır olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “Üst düzey İİT yetkililerinin KKTC’yi ziyaret etmeleri, Kıbrıslı Türk sporcuların İslam Dayanışma Oyunları’na katılımı ve KKTC pasaportlarının seyahat belgesi olarak kabul görmesi gibi adımlar, aramızdaki dayanışmayı güçlendirecek önemli gelişmeler olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasının devamında, Kıbrıs sorununa ilişkin son gelişmeleri paylaşarak, Kıbrıs Türk Halkının, uluslararası toplumda hak ettiği yeri almasının zamanının geldiğini belirterek, Rum liderliği tarafından Kıbrıs Türk Halkına uygulanan insanlık dışı izolasyonun kaldırılmasına yönelik İİT üye ülkelerinin somut adımlar atması temennisini yineledi.

Uluslararası topluma, Kıbrıs Türk Halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı izolasyonun sona erdirilmesi, KKTC ile diplomatik, siyasi ve ekonomik ilişkilerin kurulması için somut adımlar atması çağrısını yineleyen Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasında ayrıca, son üç yıldır dünyada yaşanan insanlık dramlarına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, İsrail’in Filistinli masum sivillere yönelik barbar saldırılarının bir an önce sona erdirilmesi gerektiğinin altını çizerek, bölgesel kriz ihtimali taşıyan bu konunun halli için ilgili tarafların üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar