Tatar, Guterres'in temsilcisine "ortak zemin için egemen eşitliğin kabulü" şartını iletti

30 Ocak 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, kabul ettiği Guterres'in Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Cuéllar’a, “Ortak zeminin olabilmesi için egemen eşitliğimizin kabul edilmesi gerekiyor.” dedi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin (BMGS) Kıbrıs Şahsi Temsilcisi María Ángela Holguín Cuéllar’ı kabul etti.

İki saat süren görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Tatar, mart ayında tekrar bir görüşme yapılacağını kaydetti.

Tatar, “Kıbrıs Türk halkına yapılan acısız saldırılardan sonra çok büyük mağduriyetler yaşadık. Biz geleceğe bakıyoruz. Bu adaya gerçek anlamda barış 20 Temmuz’da geldi. Cuellar’a da bunu ilettik.” dedi.

Kıbrıs Türk halkının 60 yıldır süren ambargolara rağmen mücadelesinin sürdüğünü vurgulayan Tatar, "Hala daha acımasız ambargolara maruz kalıyoruz. Türk halkının varlığını kimse inkar edemez.” şeklinde konuştu

Kıbrıs halkının faydasına olacak bir anlaşmayı istediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı, “Ortak zeminin olabilmesi için egemen eşitliğimizin kabul edilmesi gerekiyor” dedi.

Federal temelde çözüm uğraşları boşa çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Egemen eşitliğimiz ve eşit uluslararası statümüz kabul edilmezse müzakere masasına oturmamız mümkün değil.” ifadelerini kullandıç

Cuellar’ın adadaki temasları çerçevesinde 3’lü bir görüşme gerçekleşme ihtimalini de değerlendiren Tatar, “Böylesi bir görüşme federal temelde bir anlaşmayı kabul etmişiz gibi algılanacağı için kabul etmedik. Bunu Cuellar’aya da ilettim.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar