Tatar, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un kabrini ziyaret etti

5 Aralık 2023

A
A

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kırgızistan'daki Tanrı Dağı eteklerinde bulunan, Kırgızların Rus Çarlığı dönemindeki isyanlarda hayatını kaybedenlerin anısına yapılan Ata-Beyit Ulusal Tarih ve Anıt Kompleksi'ni ziyaret etti.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e yaptığı ziyaret kapsamında dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un kabrini ziyaret etti. Ziyaret, Kırgızistan'daki Ata-Beyit Ulusal Tarih ve Anıt Kompleksi'nde gerçekleşti. Tanrı Dağı eteklerinde bulunan komplekste, Kırgızların Rus Çarlığı dönemindeki isyanlarda hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıt da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Tatar, Cengiz Aytmatov'un kabrini ziyaret ederek dua etti ve çiçek bıraktı.

Aytmatov, Kırgız edebiyatının önde gelen isimlerinden biridir ve eserleri dünya genelinde büyük bir saygı ve ilgiyle karşılanıyor.

Tatar'ın Bişkek ziyareti sırasında Türkiye'nin yatırımları olan Kırgızistan-Türkiye Dostluk Hastanesi ve Bişkek Maarif Kompleksi'ni ziyaret etti.

Beraberindeki heyet ile birlikte Tatar'a, Kırgız göçebe kültürünün yaşatıldığı Supara Etno Kompleks'te Kırgız mutfağından ikramlar sunuldu, Kırgız müzik ve folkloru tanıtıldı.

Tatar'a, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, KKTC Bişkek Temsilcisi Mehmet Davulcu, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Mehmet Bodur ve KKTC Cumhurbaşkanlığı temsilcileri de eşlik etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar