Tatar, Canberra'da Atatürk ve şehitleri andı

24 Mayıs 2024

Güncelleme: 24 Mayıs 2024

A
A

Avustralya'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, bu ülkedeki bir düşman asker anısına hazırlanmış olan tek anıt olma özelliğini taşıyan Canberra'da Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, şehitleri andı.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avustralya'nın başkenti Canberra'da Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tatar, Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından yaptığı açıklamada, Atatürk'ün Avustralya'da saygı ile anıldığını vurguladı.

Birinci Dünya Savaşı sırasındaki Gelibolu seferinden 70 yıl sonra, 1985 yılında, Çanakkale yarım adasında bir bölgeye Anzak koyu ismi verildiğini kaydeden Tatar, buna müteakip Avustralya Hükümeti’nin de Atatürk Anıtı'nın yapımına izin verildiğini anlattı.

Atatürk’ün 1934 yılında, Çanakkale'den ülkelerine dönmeyen Anzaklar için 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Anzak askerlerinin annelerine de hitap ederek, "Orada ölen askerlerin gözyaşlarınızı dindiriniz… Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır.” ifadelerini kullandığını hatırlatan Tatar, Avustralya'da bu sözlerin takdirle karşılandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Avustralya’nın başkenti Canberra’daki temaslarını tamamlayarak Sydney'e hareket etti.

Tatar'a Avustralya ziyareti sırasında, Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal ve Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser eşlik ediyor.

ATATÜRK ANITI HAKKINDA

Avustralya'nın başkenti Canberra'daki Anzak Bulvarı üzerinde bulunan Avustralya Savaş Müzesi bahçesindeki Kemal Atatürk Anıtı, bu ülkedeki bir düşman asker anısına hazırlanmış olan tek anıt olma özelliğini taşıyor. 1985 yılında açılan anıt, 2007 yılında yenilendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar