Tatar: Açılım, Maraş'ın sivil hayata entegre edilmesi için yapıldı

16 Mayıs 2024

Güncelleme: 16 Mayıs 2024

A
A

Avrupa Konseyi Maraş Raportörü Fassino ile görüşen Tatar, yüzlerce eski Maraş sakininin Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurarak iade, takas ve tazminata dayalı etkili bir çözüm arayışı için talepte bulunduğunu söyledi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Maraş Raportörü ve İtalyan Parlamenter Piero Fassino ile dün Cumhurbaşkanlığı'nda bir araya geldi.  

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre Fassino ve Tatar’ın heyetlerinin de yer aldığı yaklaşık bir saat süren görüşmede, Kıbrıs meselesi ve Maraş'a ilişkin ön rapor taslağı ele alındı. 

Cumhurbaşkanı Tatar görüşmede, Kıbrıs Türk halkının özden gelen müktesep hakları olan egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüye dayanan gerçekçi ve sürdürülebilir bir çözüm için yeni bir vizyon ve duruş ortaya koyduklarını ifade etti.

“RUM TARAFI, FEDERAL ÇÖZÜME YÖNELİK SON GİRİŞİMİ DE REDDETTİ”

Rum tarafının yarım asırdan fazla süredir en az 15 çözüm planını reddettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Annan Planı’nın da buna dahil olduğunu söyledi.

Rum tarafının çözüm planını reddetmesine rağmen Kıbrıslı Rumların AB'ye alındığını ancak uluslararası toplumun Kıbrıs Türk halkına yönelik tecridin sona erdirilmesine yönelik verdiği taahhütleri yerine getirmediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafının, Temmuz 2017'de Crans-Montana'da sürecin çökmesine neden olarak federal çözüme yönelik son girişimi de reddettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, "Rum tarafının güç ve refahı Kıbrıs Türk halkıyla paylaşma konusundaki isteksizliği nedeniyle federal çözüm müzakerelerinin tükendiğini" belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş açılımı ile ilgili olarak da Adada olumlu bir gelişmenin sağlanması ve KKTC sınırları içerisinde yer alan Maraş'ın sivil hayata entegre edilmesi için yapılan bir girişim olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC'nin yapıcı yaklaşımının, uluslararası hukuka uygun olarak özel mülkiyet haklarına saygı gösterilmesini amaçladığını belirterek, yüzlerce eski Maraş sakini Rum'un Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından tanınan Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurarak iade, takas ve tazminata dayalı etkili bir çözüm arayışı için talepte bulunduğunu da sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar