Taçoy, ölümlü kazalara dikkat çekti: Konulara zamanında gerektiği ciddiyetle eğilinmedi

27 Mart 2024

Güncelleme: 27 Mart 2024

A
A

Ülkedeki ölümlü trafik kazalarına dikkat çeken UBP milletvekili Taçoy, hükümetin olayın ciddiyetini farkına vararak, gerekli düzenlemeleri yapılması ve bir an önce sorumlulardan hesabının sorulması gerektiğini vurguladı.

ZgotmplZ

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Hasan Taçoy, Girne’de son iki günde yaşanan olayların sıradan trafik kazası olarak görülemeyeceğini vurguladı ve trafik güvenliğinin sağlanmasının sadece cezaların artırılması ile mümkün olmayacağını söyledi.

Taçoy, konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin her geçen gün artan çeşitlikte sorunlarla boğuşmakta olduğuna değinerek, bunlardan çıkış noktasının hükümet tarafından ciddiyetle ele alınması vaktinin geldiğini ve geçmekte olduğunu söyledi.

"OLAY KAZA OLARAK GEÇİŞTİRİLEMEZ"

Girne’de son iki günde meydana gelen kazaları derin bir üzüntü ile öğrendiğini belirten Taçoy, kaldırımda yürümekte olan insanlara bir arabanın çarpması asla kabul edilemeyeceğini ve bu olayı bir “kaza” olarak geçiştiremeyeceklerinin altını çizdi.

Taçoy, yaşanan olayda genç bir insan hayattan kopartıldığını, bir ailenin sonsuz ateşlere atıldığını belirterek, diğer yandan benzer şekilde yine bir başka gencin kendi hatası olmadan yaşamını yitirmesinin de elim bir vaka olduğunu söyledi.

Hayatını kaybeden gençlere Allah’tan rahmet, ailelerine de başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar dileklerinde bulunan Taçoy, "Ama iş bu kadarla kalmamalı. Trafikteki her olayda sadece üzüntü belirtmekle bu işi çözemeyiz. Eğitim kadar tedbirlerin de artırılması gerekmektedir." dedi.

Hasan Taçoy, "Trafikteki her kişinin sorumluluklarının bilincinde olması şarttır. Bunu unutanlara hatırlatmak da devletin görevidir." diyerek, denetimin her konuda olduğu gibi trafikte de olması gerektiğini ve polisin bu noktada son derece güç şartlarda özverili bir şekilde çalıştığını ifade etti.

"DEVLET YİTİRİLEN CANLARIN HESABININ SORMAK DURUMUNDADIR"

Taçoy, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

"Fakat iş bununla bitmez. Bitmeyeceğini ne yazık ki bir kez daha acı bir şekilde gördük. Artık bu gidişe bir dur demeliyiz. Trafikte yitirdiğimiz canların ve akan kanın hesabı sorumlularından ciddiyetle sorulmalıdır. Devlet bu hesabı sormak durumundadır. Bunu sağlayacak olan otorite de bellidir. Hükümet daha fazla zaman kaybetmeden olayın ciddiyetinin farkına varmalı ve adımlar atmalıdır.

Trafik suçlarıyla mücadele sadece cezaların artırılması ile olmaz. Sosyal sorumluluklar ve işletme sorumlulukları verilmeli, bunlar zorlanmalı. Bunun için gerekli düzenlemelerin yapılarak hayata geçirilmesi gerekmektedir."

"KONULARA ZAMANINDA CİDDİYETLE YAKLAŞILMADI"

Taçoy, ülkenin bugünlerde çok farklı sorunlarla boğuştuğunu ve bugünlere gelinmesindeki tek nedenin konulara zamanında gerektiği ciddiyetle  eğilinmemesinden kaynaklandığını vurguladı.

Taçoy, "Bunu yapamadığımız içindir ki trafik sorunu da bir çığ gibi büyüyerek canımızı yakmaya, canlarımızı bizden koparmaya devam etmektedir. Sadece üzülerek sorunları çözemeyiz. Gereken ciddiyeti de ortaya koymalıyız. Suçu işleyenler kadar ve hatta onlardan daha fazla cesaretli davranmalıyız. Bunu yapabildiğimiz gün sorunlarımızı çözmeye başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar