Sıcak ve tozlu hava etkili: Güzelyurt ve Çamlıbel en sıcak günü yaşadı

25 Nisan 2024

Güncelleme: 26 Nisan 2024

A
A

Pazartesine kadar tozlu hava etkili. 1974’ten bu yana dün Güzelyurt’ta 39,6, Çamlıbel’de 36,5 dereceyle Nisan ayının en sıcak günü yaşandı. Önümüzdeki günlerde yağmur beklenmiyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin 10 derece üzerinde seyredecek.

ZgotmplZ

 Kıbrıs’ın da yer aldığı Ortadoğu ülkeleri Kuzey Afrika’dan taşınan tozun etkisinde.

Tozun ülkede 4-5 gün daha hava kirliliği yaratması beklenirken, dün Güzelyurt ve Çamlıbel’de 49 yılın en sıcak nisanı yaşandı.

Bugün ve yarın iç kesimlerde hava sıcaklığının 36 ile 39 derece arasında seyredeceği öngörülüyor. 

ORTADOĞU’DAKİ BİRÇOK ÜLKE TOZUN ETKİSİNDE

Meteoroloji Dairesi Müdürü Sinan Güneş, hava kirliliğine neden olan toz ve mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklarla ilgili Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) konuştu.

Üst atmosferdeki kuvvetli hava akımlarının Kuzey Afrika üzerinden toz taşımaya devam edeceğini belirten Güneş, “Toz taşınımı cumartesi günü biraz hafifleyecek ama pazar yeniden artacak. Tozlu havanın 4-5 gün daha etkili olmasını bekliyoruz” dedi.

Toz zerreciklerinin geniş bir alanda etkili olduğunu da ifade eden Güneş, Yunanistan, Türkiye gibi Ortadoğu’daki birçok ülkenin bu durumdan etkilendiğini kaydetti.

“SICAKLIK MEVSİM NORMALLERİNİN 10 DERECE ÜZERİNDE”

Önümüzdeki günler için yağış beklentisi olmadığını belirten Sinan Güneş, sıcaklıkların mevsim normallerinin 10 derece üzerinde seyrettiğini söyledi.

Hava sıcaklığının dün Güzelyurt’ta 39,6, Çamlıbel’de 36,5 derece olduğunu kaydeden Sinan Güneş, 1974’ten bu yana nisan ayında böyle bir sıcaklık kaydedilmediğini ifade etti.

 “Güzelyurt’ta ve Çamlıbel’de 49 yılın rekoru kırıldı” diyen Meteoroloji Dairesi Müdürü Sinan Güneş, önünüzdeki 4-5 günde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini kaydetti.

KKTC SAATLİK VE GÜNLÜK CANLI HAVA DURUMU, KIBRIS VE DÜNYA 7 GÜNLÜK HAVA TAHMİNLERİ, ÖNÜMÜZDEKİ SAATLERDEKİ HAVA DURUMU, SICAKLIK, RÜZGAR NEM VE YAĞIŞ BİLGİSİ İÇİN TIKLAYIN...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar

İlginizi Çekebilir