Serdinç Maypa neyle suçlanıyor? İşte tüm detaylar...

Kamalı Haber, 29 Mart 2024

Güncelleme: 29 Mart 2024

A
A

Bugün mahkemeye çıkarılarak hakkında 3 gün tutukluluk kararı verilen Serdinç Maypa'ya 5 konudan dolayı suçlama getirildi. Suçlamaların tamamı Maypa'nın yayınlarıyla alakalı.

ZgotmplZ

"Özel hayatın gizliliğini ihlal" suçundan dün tutuklanan 57 yaşındaki Serdinç Maypa, bugün Lefkoşa’da Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı.

Mahkeme, polisin talebi üzerine Maypa hakkında üç gün ek tutukluluk kararı aldı.

Mahkemeye getirildiği esnada alkışlarla karşılanan Serdinç Maypa, "Ben çıktıktan sonra yer yerinden oynayacak" sözlerini kullandı.

SUÇLAMALAR NELER?

Mahkemede konuyu anlatan Özel Soruşturma Biriminde görevli Müfettiş Faysal Güden, Serdinç Maypa’nın özel hayatın gizliliğini ihlal ve kişisel verileri yayma suçlarından tutuklandığını söyledi.

KALKINMA BANKASININ İÇ YAZIŞMALARI...

Polis, zanlının 15 Ağustos 2023 tarihinde Kalkınma Bankasının özel bir şirkete verdiği krediyle ilgili yönetim kurulu kararını sosyal medyadan paylaştığını belirtti. Polis, kararın banka içi bir yazışma olduğunu kaydetti.

2 SİGORTA ŞİKETİNİN BELGELERİ...

Polis, zanlının 1 Ağustos 2022 tarihinde ve 21 Mart 2024 tarihleri arasında 12 farklı yayın yaparak, 2 sigorta şirketinin devletin resmi daireleriyle yaptığı yazışmaları tespit edilemeyen bir şekilde temin ederek, sosyal medyadan paylaştığını açıkladı. Polis, zanlının sigorta şirketlerinin ticari faaliyetlerine zarar verdiğini belirtti.

KIB-TEK'İN ARIZA RAPORU...

Polis, zanlının 22-26 Mart 2024 tarihleri arasında Kıb-Tek’in arıza raporunu paylaşarak, üzerindeki kişisel verileri ifşa ettiğini kaydetti.

MAHKEME İTHAMI...

Polis, zanlının bir yayınında da bir şahsa ait mahkeme ithamını yayınladığını açıkladı.

MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİNE AİT EVRAK...

Polis, zanlının 12 Mart tarihinde özel bir firmanın işçi getirmek için Müteahhitler Birliğine yaptığı ve üzerinde şahıs bilgilerinin bulunduğu yazılı başvuruyu ifşa ettiğini belirtti.

EVİNDE BELGELER BULUNDU

Polis, zanlının 28 Mart tarihinde tutuklandığını, evinde ve yayın yapmak için kullandığı ofiste arama yapıldığını söyledi. Polis, yapılan aramada 266 adet belge, kamera kaydını, bir laptop ve 3 adet cep telefonunun emare alındığını açıkladı.

MAYPA TUTUKLANDIKTAN SONRA, POLİSE VİDEO GÖNDERİLDİ...

Polis, zanlı tutuklandıktan sonra polise bir görüntü ulaştırıldığını; videoda işçi getirmek isteyen zanlının kendisine rakip olarak gördüğü şahısla ilgili elinde belge olduğunu söylediğini “Onları temizleyeceğim, her şey bize kalacak” dediğini aktardı.

Polis, bu videoyla ilgili de soruşturma başlatıldığını belirtti.

MAYPA: LEYLEKLER GETİRDİ

Polis, zanlıya suçları söylediğinde belgeleri yayınlamanın suç olduğunu bildiğini söylediği ancak halk için yayınladığını dile getirdiğini söyledi. Polis, zanlıyla Müteahhitler Birliği ile ilgili yazıyı nasıl temin ettiğinin sorulduğunu, “leylekler getirdi” dediğini aktardı.

POLİS: SUÇ ORTAKLARI OLABİLİR

Polis, zanlının hayatın normal akışı içerisinde elde edemeyeceği belgeleri temin ederek, yayınladığını, muhtemelen suç ortakları olduğunu söyledi. Polis, zanlının serbest kalması halinde suç ortaklarına müdahale edebileceğini, belgeleri nasıl temin ettiğinin araştırıldığını söyledi.

ŞİKAYETÇİ SAYISI ÇOĞALDI

Polis, zanlının ilk etapta Müteahhitler Birliği, Kıb-Tek, Kalkınma Bankası ve iki farklı sigorta şirketinin şikayeti üzerine tutuklandığını, ancak haberin yayılması üzerine birçok kişinin polisi arayarak, şikayetçi olacağını söylediğini, bu kişilerden de ifade alacaklarını açıkladı.

İLK ŞİKAYET GÜRCAFER'DEN

Polis, ilk şikayetin Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer tarafından yapıldığını daha sonra diğer kurum ve sigorta şirketlerinin yetkililerinin de şikayetçi olduğunu söyledi.

BİN SAYFALIK KORONAVİRÜS BELGELERİ BULUNDU

Maypa’nın evinde koronavirüs salgını nedeniyle hastanede tedavi gören ve içinde kişisel bilgilerin yer aldığı bin sayfalık ciltli bir defter bulunduğunu da belirten polis, insanların tüm kişisel bilgilerini ne şekilde temin ettiğine dair araştırma yapılacağını bildirdi.

MAYPA'NIN AVUKATI: SENARYO ÜRETİLDİ...

Polis, soruşturma amaçlı zanlının 3 gün tutuklu kalmasını talep etti. Maypa’nın Avukatı Ünver Bedevi, tutukluluk talebine itiraz etti. Bir senaryo üretilerek Maypa’nın tutuklandığını iddia eden Bedevi, müvekkiline gözdağı verilmeye çalışıldığını savundu. Bedevi, kaçma niyeti olmayan, tanıklara müdahale etme şansı olmayan müvekkilinin aleyhinde ek tutukluluk verilmemesini talep etti.

MAYPA KONUŞTU: TERÖRİST DEĞİLİM, HALK İÇİN YAPTIM

Daha sonra Maypa, mahkemede yeminli şahadet vererek, tanık olarak dinlendi. Maypa, “Ben polise ‘suç olduğunu biliyordum’ demedim. Ben terörist değilim. Evimde ne varsa aldılar. Konuyla alakalı olmayanları da aldılar. Hatta aradıkları belgeleri polise ben verdim. Ben yıllardır ülkenin umudunu ayağa kaldırmak için yolsuzlukları açıklıyorum. Kalkınma Bankası’ndaki yetkili kurulacak olan solar sistem için 35 milyon dolar kredi çekiyor. Çok tehdit aldım. Arabama uyuşturucu koyuyorlardı” dedi. Her şeyi halk için yaptığını savunan Maypa, serbest kalmak istedi.

Savcı Senem Palabıkyık’ın da sorularını yanıtlayan Serdinç Maypa, “Herhalde benim özelliğimdendir. Tahkikatı Adli Şube değil, Özel Birim yapıyor. Bu ülkenin yararına olan yolsuzluk konularında kamu yararı gereği belgelerde adı geçen kişilerden izin almadım.” Şeklinde konuştu. 

SAVCI ,TUTUKLU KALMASINI TALEP ETTİ

Savcı Senem Palabıyık, zanlının tanıklara ulaşabileceğini beyan ettiğini de belirtip, lehine ve aleyhine olan tüm hususların araştırılabilmesi için üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, Maypa’nın 3 gün tutuklu kalmasına karar verdi.

Mahkeme, ayrıca Maypa’nın şikayetçilerle ilgili ortaya atılan iddialarla ilgili soruşturma memuru atanmasına ve mahkemeye 15 günde bir bilgi verilmesine emir verdi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar