Şentop'tan Şampiyon Melekler ve ailelere ziyaret: Hukuki süreç devlet tarafından takip ediliyor

10 Şubat 2024

A
A

Şampiyon Melekler'in kabirlerini ziyaret eden ve ailelerle bir araya gelen Mustafa Şentop, hukuki süreçlerin devlet tarafından yakından takip edildiğini, bu acının tekrarlanmaması için gerekli cezaların verilmesi gerektiğini ifade etti.

ZgotmplZ
Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya, ziyaret sırasında açıklamalarda bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'a (ortada) ziyaretinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de eşlik etti.

Ülkede temaslarda bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, dün Gazimağusa Kabristanlığı içerisinde bulunan Şampiyon Melekler'in kabirlerini ziyaret etti.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve konuk heyetin eşlik ettiği ziyarette, Şentop ve beraberindekiler kabirlere çiçek koyarak, dua etti.

Şentop daha sonra, heyeti ile birlikte Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği’ni ziyaret ederek, depremde hayatını kaybeden çocukların aileleri ile bir araya geldi.

"HUKUKİ SÜREÇLER DEVLET TARAFINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR"

Şentop burada yaptığı açıklamada, çok büyük bir acı yaşandığını ifade ederek, ateşin düştüğü yeri yaktığını ve her bir kaybın ayrı ayrı acı hikayesi olduğunu söyledi.

Hukuki süreçlerin devlet tarafından yakından takip edildiğini ifade eden Mustafa Şentop, gidenlerin geri gelemeyeceğini ancak bu acının bir daha yaşanmaması için gerekli cezaların verilmesi gerektiğini vurguladı.

Yaşanan acı tecrübelerden sonra Türkiye’de deprem konusunda ciddi bir bilinç oluştuğunun söylenebileceğini dile getiren Şentop, gerekli kanun düzenlemeleri de yapıldığını ancak en önemli olanın vatandaşların da bu bilincin gereğini yerine getirmesi olduğunu belirtti.

"SORUMLULARIN EN AĞIR CEZAYI ALMASINI BEKLİYORUZ"

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya da, İsias Otel binasının, yasal olmayan yollarla alınan izinler neticesinde yıkıldığını ve Şampiyon Melekler ile diğer vatandaşların hayatını kaybettiğini ifade ederek, adalet mücadelesine devam ettiklerini söyledi.

Bunun sadece bir mücadele olmaması, yaşanan olaydan sonra Türkiye hukukunda yer alan müeyyidelerin sorumlulara uygulanmasını istediklerini ifade eden Karakaya, bir daha ağır kayıpların yaşanmaması adına sorumluların en ağır cezayı almasını beklediklerini vurguladı.

Türkiye'de 6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı. Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

İSİAS DAVASI

Toplam 72 kişiye mezar olan İsias Otel’e ilişkin dava 4-7 Ocak tarihlerinde görüşülmüş ve ara karar açıklanmıştı.

Adıyaman 3’ünün Ağır Ceza Mahkemesi’nde dört gün süren duruşmalar sonunda tutuklu olan 11 sanıktan 5’inin, Ahmet Bozkurt, Efe Bozkurt, Erdem Yıldız, Halil Bağcı ve Mehmet Fatih Bozkurt’un tutukluluk halinin devamına; adli kontrolle serbest olan 6 sanık, Bilge Açık, Hasan Aslan, Mehmet Göncüoğlu, Seda Zeren, Şule Özbek ve Ulviye Bozkurt’un durumunun da aynen devam etmesine karar verilmişti.

Mahkeme kararına göre, bir sonraki duruşma 26 Nisan 2024’te yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar