Şenkul'dan et ithalatı yorumu: Türkçesi, "Gariban donmuş et yiyip şükretsin"

28 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, hükümetin, dar gelirlinin adını kullanarak ürettiği donmuş et ithalatı kararı ile iş yaptığını zannettiğini ve bu formülün sorunu çözmekten çok uzak olduğunu savundu.

ZgotmplZ MYK Haber

Haber Merkezi

20 Mayıs Pazartesi günü başlayan hayvan üreticilerinin, çok sayıda sendika ve siyasi partinin desteklediği eylemi, hükümetin, ithal et kararından geri adım atmaması nedeniyle, genel grev olarak devam ediyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, "Et ithalatından geri adım atılmazsa biz kesinlikle hiçbir şeyi kabul etmeyiz. Derhal kaldırılacak.” ifadeleri sonrasında aldıkları karar ile canlı hayvan satışını durdurduklarını belirterek, bugün itibariyle bir ay canlı hayvan satışı yapmayacaklarını, karara uymayan hayvancılara ceza uygulanacağını açıkladı.

Donmuş et ithalatı ülkede birçok kesim tarafından konuşulurken, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul da, tartışmaya katıldı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; mevcut koşullarda yorum yapmayı doğru bulmadığını belirten Şenkul, ancak hükümetin "dar gelirli vatandaşın et yiyebilmesi gerekçesiyle et ithalinin yapıldığı" söyleminin anlamının; "ekonomiyi dar gelirlinin et alabileceği şekilde düzeltemediklerinden, garibanın ne olduğu belli olmayan donmuş eti yeyip şükretmesi" olduğunu savundu.

Şenkul, ülkede temel gıda maddelerine ulaşmada eşit hakkı olmayan insanların hakkını arayanlar olmadığını, "hükümetin garibanın adını kullanarak ürettiği ve sorunu çözmekten çok uzak et ithali formülü ile iş yaptığını zannettiği" yorumunda bulundu.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"Vicdanıma yazılar:

İthal Et konusunda yorum yapmadım bu koşullarda da yapmayı doğru bulmam ancak:

“Dar gelirli, gariban et yesin” gibi cümleler ilk önce bakanların ağzından süzüldü ardından da ithal et işini destekleyen bazı gazeteci arkadaşlarımız tarafından sıkça kullanılıyor.

Söylediklerinin Türkçesi şudur aslında farkında olmadan:

Dar gelirli ve garibanın hepimiz gibi kasaptan gidip taze et almaya durumu yok, bizim de bunu düzeltecek ekonomik aklımız bilgimiz yok onun için de,
Herkes canlı et yesin, gariban da ne olduğu belli olmayan donmuş eti yeyip şükretsin.

Değişmesi gereken anlayış tam da budur işte.

Temel gıda maddelerine ulaşmada bile eşit hakkı olmayan insanlar var bu ülkede ve ne gariptir ki sesi çıkan, hak arayan ne yazık ki onlar değil. Dar gelirli ve garibanın adını kullanarak sorunu çözmeden çok uzak ürettikleri et ithali formülü ile iş yaptığı zanneden hükümet ve bakanlar kurulu da cabası.

Bu konuda benim tarafım net.

Donmuş et yemesi yeterli görünen insanların yanı.

Paranın, gücün bu kadar esiri olmanın anlamı yok çünkü ışık bir gün hepimiz için sönecek…"

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar