Şehir Plancıları'ndan Taşınmaz Mal Edinme Yasasına eleştiri

4 Haziran 2024

Güncelleme: 4 Haziran 2024

A
A

Şehir Plancıları Odası Başkanı Ramiz, nüfus projeksiyonunun belirlenemediği bir yerde, hiçbir ihtiyacın öngörülemeyeceğini belirterek, Taşınmaz Mal Edinme ile ilgili değişiklik yasasını, günü kurtarmak için yapıldığını öne sürerek eleştirdi.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası Başkanı Berkay Ramiz, Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasası’nın, hiçbir sağlam temele oturtulmadığını ve günü kurtarmak için hazırlandığını ileri sürdü.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Berkay Ramiz

Ramiz yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin birçok yerleşiminde ciddi ve vahşi bir yapılaşma baskısı olduğunu ifade ederek, bu yapılaşma baskısının özellikle kıyı bölgelerini etkilediğini, ancak son dönemlerde bunun Dörtyol - Geçitkale bölgesine de sıçradığını kaydetti.

Söz konusu yasa değişikliğinin olumlu gözükse de ciddi sıkıntıları beraberinde getirdiğini savunan Ramiz, “Yasa değişikliği, yabancılara arazi satışını, yerleşimin yüzölçümünün belli bir oranı ile kısıtlarken, toplu konut projelerinde ise projenin yüzde 80’inin yabancılara, yüzde 20’sinin ise yerliye satılmasını öngörüyor.” dedi.

"İSKELE'DE KISITLAMANIN NASIL UYGULANACAĞI MUALLAK"

Devletin elinde mevcut durum ile ilgili bir veri bulunmaması nedeniyle, yasada getirilen kısıtlamaların uygulanabilirliğinin bugün için mümkün görünmediğini belirten Ramiz, İskele örneğini vererek, en yüksek yapılaşmanın olduğu bölge olan İskele’de, arazinin yüzde kaçının yabancılara satılmış olduğu ortaya konmadan söz konusu kısıtlamanın nasıl uygulanacağının muallak kaldığını kaydetti.

Yasa değişikliğinden önce yabancılara konut satışının "bir" ile kısıtlandığını ifade eden Ramiz, “Yapılan değişiklikte bu noktada bir farklılık olmasa da eklenen bir madde ile Türkiye vatandaşları bir yerine üç konut alabilecek ve yukarıda bahsedilen projenin yüzde 80’lik kısmının dışında kalacak, yani yerli gibi değerlendirilecek.” dedi.

"TC'LİLERİ YERLİ GİBİ KABUL ETMEK, NÜFUS VE KONUT İHTİYACINI KESTİRİLEMEZ KILAR"

Tüm bunların yeni belirsizlikler çıkardığı gibi bu belirsizliklerin planlama yapmada olumsuzluk yarattığını kaydeden Berkay Ramiz, “Özellikle seksen milyonun üzerinde nüfusa sahip bir ülke vatandaşını yerli gibi kabul etmek, ülkeye gelecek olan nüfusun ve dolayısı ile konut ihtiyacının kestirilemez hale gelmesine neden olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

"İHTİYAÇLAR ÖNGÖRÜLEMEYECEK"

Nüfus projeksiyonu ve konut ihtiyacının belirlenemediği bir yerde ne imar gelişme sınırı, ne altyapı ihtiyacı, ne sağlık ve eğitim gibi sosyal ihtiyaçlar, ne de enerji ihtiyacının öngörülebileceğini belirten Ramiz, şöyle devam etti:

“Hali hazırda sağlam temellere oturtulmuş bir devlet politikası olmayan bu konularda, bir politika üretmenin daha da zorlaşacağı gibi, bu durum hükümetin ve belediyelerin bütçe planlaması yapamamasına neden olacaktır. İlerleyen süreçte, teknik ve sosyal altyapı yatırımları zaten yetersiz olan kentlerimiz hiçbir şekilde ihtiyaçlara karşılık verecek durumda olmayacaktır.”

Oda Başkanı Ramiz, yasa değişikliğinin, demografik ve kültürel kimliğini her geçen gün kaybeden ülkede, sosyo-kültürel yozlaşmanın önünü açacağını ve hızlanmasına neden olacağını da ileri sürdü.

"VERİYE DAYANMIYOR, NASIL UYGULANACAĞI BELLİ DEĞİL"

Yasa değişikliğinin, arz-talep ilişkisi gözetilmeden, yerleşimlerin hiçbir planı yapılmadan, agresif bir şekilde üretilen konut stokunun bir oranda eritilmesi için yapıldığını ve hiçbir sağlam temele oturtulmadığını savunan Ramiz, şunları kaydetti:

“Tıpkı birçok diğer konuda olduğu gibi, hiçbir veriye dayandırmadan, nasıl uygulanacağı belli olmayan, günü kurtarmak için alınan kararlar ışığında hazırlanmış bir yasa değişikliği olmuştur.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar