Sahte olduğu iddia edilen dilekçesinde yalan beyan olmadığı görüldü: 13 davanın 4'ünden serbest

4 Nisan 2024

A
A

2013'te yurtdışında doktora yapmak için PGM'ye başvuran, ancak bir kriteri karşılamadığı, dilekçesinin sahte olduğuna ilişkin iddialar ile aleyhine 13 dava getirilen zanlı, hakkındaki dört davadan serbest kaldı.

ZgotmplZ

Yurt dışında doktora yapmak için Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) sunduğu dilekçenin sahte olduğu iddia edilen, bu nedenle açığa alınarak aleyhine 13 dava getirilen B.A.’nın; “sahte evrak düzenleme, tedavüle sürme, sahte davranışla kayıt temini ve sahte belgeyle başkasının karar almasını sağlama” suçlarından ağır cezaya havale edilmesine yönelik talep reddedildi.

Yargıç, iddia makamının 10 yıl hapis gören 4 davanın ağır cezaya havale edilmesine yönelik talebiyle ilgili kararını açıkladı.

Kararında sahte belgenin tanımını yapan yargıç, bir belgenin sahte olabilmesi için yalan beyan içermesi veya olmamış bir şeyi olmuş gibi gösterilmesi gerektiğini belirtti.

DİLEKÇEDE YALAN BEYAN YOK

Sanığın 12 Şubat 2013 tarihinde yurt dışında doktora yapmak için PGM’ye sunduğu dilekçenin incelendiğini kaydeden yargıç, dilekçede yalan beyan olmadığına, olmamış bir olayın olmuş gibi gösterilmediğine vurgu yaparak, iddia makamının tanıklarının da dilekçenin içeriğindeki bilgilerin yalan beyan olmadığını söylediğini aktardı.

DÖRT DAVADAN SERBEST

Yargıç, dilekçenin sahte olduğuna dair olgu bulunmadığını belirtti ve iddia makamının sanık aleyhine getirilen 4 davanın ağır ceza mahkemesine havale edilmesine yönelik talebini reddetti.

Soruşturmayı yapan polis müfettişinin sanığın ağır ceza mahkemesi kapsamına giren davalardan beraat etmesi halinde diğer davalardan da beraat edeceğini söylediğini vurgulayan yargıç, B.A.'nın dört davadan serbest kalmasına emir verirken, geriye kalan dokuz davadan itham edilmesine emretti.

NE OLMUŞTU?

PGM'nin, 2013 yılında yurt dışında burslu doktora için açtığı münhal için belirlenen 4 kriterden biri, başvuru yapan şahsın yurt içi ve yurt dışında herhangi bir doktora programına kayıt olmamasıydı. B.A.'nın aynı doktora programına daha önce başvuru yaptığı, 12 gün sonra PGM münhal açınca ikinci kez başvuru yaptığı iddia edilmişti.

A.’nın ilk başvurusunu gizleyerek, PGM’ye sunduğu dilekçenin sahte olduğu öne sürülmüştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar