Sahte diploma alan çift, teminatla serbest

22 Nisan 2024

Güncelleme: 23 Nisan 2024

A
A

KSTU'dan usulsüz olarak diploma alarak işyerlerine vermek suretiyle tedavüle süren zanlı çift, 150 bin TL teminat karşılığında, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTÜ) sahte diploma alan Kıbrıs Türk Havayolları çalışanı uçak teknikeri V.K. ve eşi N.K., teminat talebiyle bu sabah Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

V.K. HAKKINDAKİ BULGULAR

Mahkemede olguları aktaran polis, V.K.’nin KSTU'nun psikoloji bölümüne gerçek kaydının 5 Haziran 2023’te yapılmasına rağmen 15 Ekim 2019’da yapılmış gibi gösterildiğini, 5 Haziran 2023'te zanlı adına sisteme 19 ders girildiğini ve toplam 61 ders almış gibi gösterilerek aynı gün mezun edildiğini açıkladı.

FOTOĞRAF OLARAK GÖNDERİLEN DİPLOMA ÜZERİNDEKİ BİLGİLERİ OKUMAMIŞ

V.K.’den istenen izahatte, Ağız ve Diş Sağlığı Fakültesi’ne yazıldığını, psikoloji bölümünde ise okumadığını söylediğini dile getiren polis, zanlının diplomasının resminin üniversite yetkilisi tarafından mesaj olarak gönderildiğini, söz konusu fotoğrafı çalıştığı işyerinin sistemine kayıt ettiğini söylediğini aktardı.

Polis, zanlının fotoğraf olarak gönderilen diplomanın üzerindeki bilgileri okumadığını, diplomanın aslını ise hiç almadığını öne sürdüğünü, derslere hiç gitmediğini, öğretmenlerden aldığı ödevleri yaptığını söylediğini de aktararak, öğretmenlerin zanlıyı tanımadıklarını ve derslerde görmediklerini söylediklerini ifade etti.

ASLI OLMAYAN DİPLOMA İLE MAAŞ ARTIŞI ALDI

Zanlının diplomasının Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile T.C. Elçiliğine sunulan ve onaylanan fotokopisinin bulunduğunu ancak aslının bulunmadığını söyleyen polis, zanlının ayrıca aynı üniversitede yüksek lisans için işletme bölümüne kaydını yaptırdığını ve çalıştığı Türk Hava Yolları KKTC şubesine sunduğu diplomanın fotokopisiyle 3 bin 257 TL maaş artışı aldığını belirtti.

N.K.'NİN HAKKINDAKİ İDDİALAR

Polis, N.K.’nin ise KSTU’nun Ağız ve Diş Sağlığı Ön Lisans bölümüne kaydının 25 Mayıs 2023’te yapılmış olmasına rağmen 30 Eylül 2021’de kaydı yapılmış gibi gösterildiğini ve 19 Haziran 2023’te 39 ders girişi yapılarak zanlının aynı gün mezun edildiğini ifade ederek, zanlının KSTU’dan verilen diplomayı henüz almaya gitmediğini söylediğini belirtti.

OKULA 20 BİN TL ÖDEME YAPILDI

Zanlının ifadesinde 2-3 derse girdiğini ve okula devam etmediğini söylediğini, öğretmenlerin de, zanlıyı tanımadıklarını ve derslerde görmediklerini söylediklerini ifade eden polis, zanlının MEB'e sunduğu diploma fotokopisinin bulunarak emare alındığını, ayrıca zanlının eşinin kredi kartıyla okula 20 bin TL ödeme yaptığını da tespit ettiklerini açıkladı. 

Polis, soruşturmanın zanlıların etki edebileceği kısmının tamamlandığını belirterek, teminat talep etti.

Yargıç da, zanlıların kişi başı 150 bin TL nakit teminat yatırması, her biri için bir kefilin bir milyon TL kefalet senedi imzalaması, yurt dışına çıkış yasağı ve haftada 1 gün ispat-ı vücut yapmaları şartlarıyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar