Sağlık eleştirileri Dinçyürek'i gerdi

2 Nisan 2024

Güncelleme: 2 Nisan 2024

A
A

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda sağlık alanında yaşanan sorunlar tartışmalara neden oldu. Sağlık Bakanı Dinçyürek, Besim'in eleştirilerine ''siz neden yapmadınız?'' karşılığını verdi. Besim ise 5 yıldır ''sağlığı'' UBP'nin yönettiğini hatırlattı.

ZgotmplZ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda sağlık alanında yaşanan gelişmeler, Bakanlar ve Milletvekilleri arasında tartışmalara neden oldu.

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, mevcut tüberküloz ve PPD testi konularında herhangi bir sorun olmadığını savunarak, hükümetin mevcut imkanlarla en iyi şekilde çalıştığını ifade etti.

CTP Milletvekili Filiz Besim ise hükümetin sağlık politikalarını sert bir şekilde eleştirerek, ilaç ve personel eksikliği gibi konularda ciddi sorunlar olduğunu belirtti ve hükümeti daha etkili adımlar atmaya çağırdı.

Tartışmalar, Meclis'te gergin anların yaşanmasına neden oldu.

CTP MİLLETVEKİLİ FİLİZ BESİM:  İLAÇ ECZACILIK DAİRESİNDE KAOS VAR

İlaç Eczacılık Dairesi müdürünün emekliliğine bir yıl kala baskılara dayanmayarak istifa ettiğini, müdür olabilecek diğer ismin de 5 yıl kala emekliliğini istediğini ifade eden Besim, Sağlık Bakanlığının “daire müdürünün eczacı olması şartını” kaldıracak düzenleme hazırladığını ve kendilerinin de buna karşı ciddi mücadele verdiklerini söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Filiz Besim, hükümetin ilaca para ayırmadığını, ihaleleri zamanında yapmadığını, ilaç takip sistemini kurmadığını ifade ederek, İlaç Eczacılık Dairesinde “kaos ve kargaşa” olduğunu savundu.

Buraya liyakata dayalı bir atama yapılması gerektiğini kaydeden Besim, İlaç Eczacılık Dairesi’nde çalışma barışının bozulmamasını istedi.

Çalışma ve Sosyal Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun “90 yaşındaki bir hastanın reçetesine kadın doğum ilacı yazıldı” açıklamasında bulunduğunu ifade ederek, bunu eleştiren Besim, doğum kontrol ilaçlarının sigorta kapmasında olmadığını hatırlattı.

Besim, Sağlık Bakanlığının nakil tüzüğünde yaptığı düzenlemeyle sendikaları sürecin dışında bıraktığını ifade ederek, Sağlık Bakanlığını “keyfi” uygulamalarda bulunmakla suçladı.

Filiz Besim, Gazimağusa Hastanesi’nde on-call nöroloji doktoru olmadığını, beyin kanaması geçiren hastanın bu nedenle Lefkoşa’ya sevk edildiğini ve şu an özel bir hastanede ölüm kalım savaşı verdiğini belirtti.

Verem vakalarıyla ilgili de konuşan Besim, “Riskli olan dirençli tüberküloz vakalarında artış var. Sağlık Bakanlığı bir türlü PPD testini almıyor” dedi.

KTAMS üyesi stenografların Meclisteki grevine de değinen Filiz Besim, doktor raporunun tavsiye olmadığını, 21 günü aşan durumlarda kurul raporu alınması gerektiğini söyledi.

AMCAOĞLU: BESİM DÖNEMİNDE LAMBA BİLE ALINAMADI

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amacağlu, Besim’i yanıtladığı konuşmasında, sağlıkta uzman olmadığını ancak bir bürokrat olarak her dönemin kendine has eksiklikleri olduğunu belirtti.

Kendisinin Maliye Bakanı, Filiz Besim'in de Sağlık Bakanı olduğu dönem Gazimağusa Hastanesinde lamba eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılamadığını söyleyen Amcaoğlu, bu konuda gereğini yaptığını anımsattı.

Besim’in söylediklerinin tümünü not aldığını ve konuları ilgili yerlere aktaracağını belirtti.

Bakanlar Kurulu’nda her şeyin onaylandığıyla ilgili eleştiriyi de yanıtlayan Bakan Amcaoğlu, okumadan hiçbir şeyi imzalamadığını ve görüşünü her zaman ifade ettiğini kaydetti.

DİNÇYÜREK: SİZİN DÖNEMİMİZDE NE YAPILDI?

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek ise cevabi konuşmasında, Besim’i her fırsatta sağlığı bahane edip muhalefet yapmakla suçladı.

“Sizin dönemimizde ne yapıldı?” diye soran Dinçyürek, “Yapılanları yok sayıp, sağlıktaki her noktayı muhalefet için kullanmak yerine, daha iyiyi birlikte nasıl yapabiliriz, gelin bunu konuşalım” dedi.

İlaç Eczacılık Dairesinden iki kişinin emeklilik talep ettiğini söyleyen Hakan Dinçyürek, yasa değişikliğinin daireyi müdürsüz bırakmamak için yapıldığını ve kamuda çalışan iki eczacıyla temaslarının sürdüğünü belirtti.

Dinçyürek, “İlaç Eczacılık Dairesindeki mevcut yapıdan mutlu değiliz, bunu da değiştirmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Besim’in sözünü ettiği hastanın yaşadığını, Gazimağusa Hastanesindeki nöroloji doktoru eksikliğine bağlamanın insafsızca bir eleştiri olduğunu ifade eden Dinçyürek, Lefkoşa’ya sevk edilen hastanın tetkiklerinin yapıldıktan sonra evine gönderildiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda soruşturma başlattığını söyledi.

3 nöroloji uzmanının ihtisasını tamamladığını, ailevi nedenlerle KKTC’ye gelemeyeceklerinden bu konuda kendilerinden onay yazısı istediklerini kaydeden Dinçyürek, mecburi hizmetlerin burada yapılması gerektiği hatırlatılarak, öyle bir onay yazısının verilmediği belirtti. Dinçyürek, ülkeye gelecek ilk nöroloji uzmanının Gazimağusa Mağusa Hastanesine görevlendirileceğini vurguladı.

 “Sağlıktaki eksiklerin farkındayız. Mevcut insan kaynakları, mevcut imkanları da dikkate alarak var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Dinçyürek, ülkede tüberküloz ve PPD testi konusunda sorun olmadığını kaydetti. “Tüberküloz artmıyor. Veriler elimizdedir. Endişe edecek bir tablo yok” diyen Hakan Dinçyürek, verilerin pandemi öncesinden geride olduğunu ve kamuoyunda vakalarda artış olduğu yönünde algı yaratmanın doğru olmadığını söyledi.

Dinçyürek, nakil tüzüğünde yapılan değişikliğe de işaret ederek, “Ne yaptıysak yasalara uymak için yaptık” diyerek hiçbir sendikayı dışlamadıklarını belirtti.

BESİM: 5 YILLIK UBP DÖNEMİNDE SİSTEM KURULABLİRDİ

Yeniden söz olan CTP Milletvekili Filiz Besim, sağlıkta asla siyaset yapmadıklarını belirterek, “fırsatçı muhalefet” eleştirisini reddettiğini ifade etti.

Besim, “Keşke bizim dönemimizi sorgulamak yerine kendinizden önceki UBP Sağlık bakanlarını sorgulasanız. Sağlıkta 5 yılda çok sistemler kurulabilirdi” diye konuştu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar