Rusya: Kuzey Kıbrıs'ta 2 gezici konsolosluk biriminde hizmete başladık

28 Eylül 2023

Güncelleme: 28 Eylül 2023

A
A

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova, KKTC'de 2 gezici konsolosluk biriminde hizmet verilmeye başlandığını açıkladı.

ZgotmplZ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, KKTC’de Rus vatandaşlarına yönelik konsolosluk hizmetlerinin 2 gezici saha birimi aracılığıyla sağlanmaya başlandığını açıkladı. 

Zakharova, söz konusu birimler tarafından 70’ten fazla pasaport başvurusu alındığını, 15’ten fazla pasaportun çıkarıldığını, çok sayıda çocuk için Rus vatandaşlığı başvurusunun kabul edildiğini bildirdi. 

The Moscow Post’a verdiği röportajda, KKTC’de Rus vatandaşlara yönelik verilmesi planlanan konsolosluk hizmetlerinin son durumu hakkında açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova, son verilere göre, konsolosluk hizmeti sağlanan kişi sayısının bine yaklaştığını söyledi. 

Maria Zakharova, sağlık nedenlerinden dolayı birimlere gelemeyen vatandaşların da evlerine gidilerek hizmet sağlandığını ifade etti. 

Konsolosluk çalışmalarının statü ve şeklinin “geliştirme aşamasında” olduğunu kaydeden Zakharova, "Kıbrıs’ın kuzeyinde" yaşayan Rus vatandaşlarına konsolosluk hizmeti sağlanması konusunun çoktan çözülmesi gereken ve hatta geç kalınmış bir konu olduğunu söyledi.

21 Eylül'de Lefkoşa’da bir konsolosluk oturumunun gerçekleştiğini belirten Zakharova, bir sonrakinin ise ay sonunda yapılacağını bildirdi. 

"RUSYA, KKTC'DE KONSOLOSLUK OFİSİ AÇMA KARARINI RUM YÖNETİMİNE İLETTİ"

Rum basını geçtiğimiz hafta, Güney Kıbrıs’taki Rus Büyükelçiliği’nin, KKTC'de konsolosluk ofisi açmak için Rum Dışişleri Bakanlığı’na ilgili başvuruda bulunduğunu yazmıştı.


Rus haber ajansı TASS, ağustos başında geçtiği haberde, Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçiliği'nin, çok yakında KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da Rus vatandaşlarına yönelik konsolosluk hizmeti vermeye başlayacağını duyurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Maria Zaharova, Rus gazetecilere KKTC’de konsolosluk ofisi açılacağını doğrulamıştı.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Ruslar uzun zamandır KKTC'de ofis açmak istiyorlardı. Bir ofis açma girişimleri vardır fakat konsolosluk açmak bambaşka bir şeydir, böyle bir şey yoktur. Tıpkı ABD veya İngiltere gibi bir ofis açmak istekleri vardır. Konsolosluk veya tanıma bambaşka bir şeydir." ifadelerini kullanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar