Oktay'dan Norveç'te KKTC için diplomasi

24 Mayıs 2024

A
A

TBMM Dışişleri Komisyonu Norveç'te Filistin, KKTC ve diğer bölgesel konularda temaslarda bulundu. Komisyon Başkanı Fuat Oktay, "KKTC üzerindeki ambargoların kaldırılması konusuna sıcak baktıklarını görüyoruz." dedi.

ZgotmplZ
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay (ortada), TBMM Dışişleri Komisyonu heyetiyle Norveç'teki 2 günlük temaslarının ardından, Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği resmi konutunda AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
AA

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, Norveç'in başkenti Oslo'da Filistin devletinin tanınma kararı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusu, Rusya-Ukrayna Savaşı ve terörle mücadele gibi konularda komisyon olarak önemli ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu heyetiyle Norveç'teki 2 günlük temaslarının ardından, Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği resmi konutunda AA muhabirine açıklamalarda bulunan Oktay, Norveçli yetkililer ve komisyonlarla yoğun ve verimli görüşmeler yaptıklarını, bu görüşmelerin gerek Türkiye-Norveç gerekse bölgesel ilişkilere olumlu ve büyük katkı sunacağını ifade etti.

Görüşmelerde özellikle iki konunun öne çıktığını dile getiren Oktay, "Biri gündemde olan Gazze yani Filistin konusu. Norveç bilindiği üzere Filistin'i tanıma kararı almış durumda ve 28'inde de bu karar fiilen yürürlüğe girmiş olacak. İrlanda ve İspanya ile koordineli olarak alınan bir karar ama yaşanan bu süreçte yeni tanıyabilecek ülkeler olduğu yapılan görüşmelerde öne çıktı, bu da sevindirici." dedi.

"KIBRIS TÜRKLERİ İLE İLGİLİ ALDIĞIMIZ YANIT BİZİ MEMNUN ETTİ"

Görüştükleri ikinci konunun KKTC konusu olduğuna değinen Oktay, şunları kaydetti:

"Yine Norveç hükümetiyle, parlamentoda karşılık bulduk ama hükümet nezdinde çok daha sıcak bir karşılık bulduk. Dışişleri Bakanı (Espen Barth Eide) bildiğiniz gibi Birleşmiş Milletler (BM) Özel Kıbrıs Temsilcisi olduğu için süreci de sorunu da yakinen bilen bir bakan. Kıbrıs Türklerinin sıkıntıları, özellikle ambargolar nezdinde üst düzeyde. Biz bunu dile getirdik ve bunun da sonlandırılmasıyla ilgili arzumuzu, dileklerimizi ifade ettik ve gittiğimiz her yerde de bunu ifade ediyoruz. Burada sayın bakandan aldığımız cevap bizi son derece memnun etti. O dönem Crans Montana'daki sürecin içerisinde kendisi de olan sayın bakanın ifade ettiği gibi, 'Türkiye ve KKTC çözüm konusunda her şeyi yapmıştır ama ona rağmen karşı uzlaşmadan uzak olan taraf oldu.' Bugün Türkiye'nin artık federasyon değil, bağımsız iki egemen toplum esasına dayalı bir çözümü savunmasının da sürpriz olmadığı, olmayacağı dolayısıyla Kıbrıs üzerindeki ambargoların da kaldırılması konusuna sıcak baktıklarını görüyoruz. Bununla ilgili ortak çalışabileceğimiz birçok alan var."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar