Meclis'te stenografların grevi yedinci gününde, Töre hedefte...

4 Nisan 2024

Güncelleme: 4 Nisan 2024

A
A

KTAMS, Cumhuriyet Meclisi'nde görev yapan stenografların sorunlarına çözüm bulunması talebiyle başlattığı grev altıncı gününde devam ediyor.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası'nda (KTAMS) örgütlü Meclis'teki stenografların grevi bugün yedinci gününde…

KTAMS Başkanı Güven Bengihan Türk Ajansı Kıbrıs’a yaptığı açıklamada, Meclis çalışanı stenografların grevinin bugün yedinci gününe girdiğini ve haklı mücadelelerinde sonuç alıncaya kadar grevlerine devam edeceklerini kaydetti.

Çalışanların yasal taleplerine Meclis Başkanı Zorlu Töre’nin kulak tıkadığını savunan Bengihan, “Kamu görevlileri yasasında öngörülmeyen sağlık raporlarıyla ilgili, amir hükme uymadan keyfi bir şekilde yasaları uygulamayarak, greve çıkan çalışanları ötekileştiren, eylem noktasında tepkisizce davranarak, eylem yapan sendikayı da ‘siyasi bir eylem’ olduğunu söyleyecek kadar olayın fakında değildir.” dedi.

“RAPORU NİÇİN SAĞLIK KURULU’NA GÖNDERMİYOR?”

Herkesin yasalar önünde eşit olması gerektiğinin altını çizen Bengihan, konunun Başbakan Ünal Üstel’e iletildiğini, "Başbakanın da genel sekretere sorunun çözülmesi konusunda salı günü talimat verdiğini" ancak konunun hala daha çözülemediğini kaydetti.

Meclis Başkanı Töre’nin hala daha olayın farkında olmadığını ve uygulamanın yanlış olduğunu kabul etmediğini belirten Güven Bengihan, sağlık raporunun yasalara göre, Sağlık Kurulu’na gönderilmesi gerektiğine vurgu yaptı. “Raporu niçin Sağlık Kurulu’na göndermiyor?" diye soran Bengihan, “Önce bunu açıklasın. Hümanizm konusunda da bize ders verecek en son kişidir. Hümanizmi ağzına dahi alıyorsa, bu da sendikamızın bir başarısıdır.” diye konuştu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, sendikanın grev gerekçesi olarak ortaya koyduğu “Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterliği Örgütünde bazı personele ayrımcılık yapıldığı” iddiasını yalanlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar