"Külliye"ye karşı insan zinciri: İnşaatı durdurun

27 Eylül 2022

Güncelleme: 27 Eylül 2022

A
A

Külliye projesine karşı, inşaat bölgesinde “insan zincirli" eylem yapıldı. Konuşmalarda inşaatın sonlandırılması talep edildi. Bir grup eylemci ise telleri keserek inşaat alanına girdi.

ZgotmplZ

Lefkoşa'da Metehan bölgesindeki "külliye" inşaatına karşı bazı meslek birlikleri, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ortak eylem düzenledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Temmuz 2021'de Cumhuriyet Meclisi'nde müjdelediği, içinde Cumhurbaşkanlığı binası, Meclis binası ve millet bahçesinin de yer alacağı "Cumhurbaşkanlığı Sarayı Projesi” için Metehan bölgesinde tahsis edilen arazide çalışmalara başlanmıştı.

KİMLER KATILDI?

Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği öncülüğünde düzenlenen eyleme destek verenler şu gruplar oldu:

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi, Birleşik Kıbrıs Partisi, Toplumcu Kurtuluş Partisi, Halkın Partisi, Bağımsızlık Yolu, Sol Hareket, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası, Kooperatif Görevlileri Sendikası, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu, Basın Emekçileri Sendikası, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Yeşil Barış Hareketi, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği, Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği,  Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası 

HANGİ PANKARTLAR AÇILDI, SLOGANLAR ATILDI?

“Külliyeye Hayır”, “Külliye Değil Hastane”, “Külliye Değil Okul” pankartları açan eylemciler, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Müdahale değil özgürlük”, “Kıbrıs’ta külliye istemiyoruz” sloganları attı.

TRAFİK AKIŞI KESİLDİ

Eylem sırasında bazı eylemciler trafik akışını kesti.

KİM/NE DEDİ?
ÖZLEM GÜRKUT: TALEBİMİZ KÜLLİYE İNŞAATININ SONLANDIRILMASI

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut eylemde yaptığı konuşmada, Toplumun ihtiyacının külliye değil iş ve yaşamın ucuzlatılması olduğunu söyleyen Gürkut, ülkedeki yasal mevzuat ve yetişmiş insan kaynağını yok sayarak yapıldığı görüşünü belirttiği külliye inşaatının toplumun iradesini ve vicdanını hiçe saydığını kaydetti.

Yapılanın Kıbrıslı Türklerin yaşam tarzı, kültürü ve mimarisine tehdit oluşturacak nitelikte olduğunu ifade eden Gürkut, bunlar yanında ağaç katliamı da yapıldığını söyledi. Yöneticileri toplumun sesine kulak vermeye çağıran Gürkut, taleplerinin külliye inşaatının sonlandırılması olduğunu kaydetti.

TUNÇ ADANIR: KENDİ TEKNİK İNSANLARIMIZ VE KURUMLARIMIZLA HAREKET ETMELİYİZ

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Tunç Adanır da külliye inşaatını Kıbrıs Türk kültürüne ve yaşantısına karşı bir dayatma olarak algıladıklarını söyledi.

Dışardan gelen dayatma projeleri kabul edemeyeceklerini kaydeden Adanır, “Külliyenin bu ülkeye, bu kültüre karşı olduğunu herkes biliyor.” dedi. Adanır, “Kendi teknik insanlarımız ve kurumlarımızla hareket etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Yapılan inşaatın yasal da olmadığını dile getiren Adanır, son dönemde sürekli gayriyasal uygulamalarla karşı karşıya geldiklerinin ifade etti. İnşaatla ilgili kendilerine başvuru yapılmadığını, bunun da projenin ruhsatsız yani gayriyasal olduğunu gösterdiğini kaydeden Adanır, yöneticilerin topluma örnek olması gerektiğini vurguladı. Devlet projelerinde ayrıca Planlama ve İnşaat Dairesi'nden de izin alınması gerektiğini söyleyen Adanır, gayriyasal binaların yapılmasına karşı olduklarını anlattı ve konunun takipçisi olacaklarını dile getirdi.

HASAN ESENDAĞLI: BU HUKUKA AYKIRI, KAÇAK BİR İNŞAATTIR

Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ise konuşmasında külliye inşaatının bir “utanç abidesi” olarak Kıbrıs Türk tarihinde yerini alacağını savundu; külliyenin kamusal hizmet iddiasıyla yapıldığını ancak KKTC’de böyle bir ihtiyaç saptanmadığını söyledi.

Esendağlı külliye için, “Kıbrıs Türk toplumu gibi siyasi iradenin de inşaatını bir müjdeyle öğrendiği bir girişimdir.” dedi.

“Bu hukuka aykırı, kaçak bir inşaattır.” diyen Esendağlı, “Tüm mevzuat bypass edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Toplumun taleplerine, ihtiyaçlarına ve iradesine karşı yürüyen bu inşaat eğer tamamlanırsa bu bir kırılma noktası, bir utanç vesilesidir.” diyen Esendağlı, tüm halkı buna karşı durmaya çağırdı.

İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURULDU

Konuşmaların ardından eylemciler insan zinciri oluşturdu.

BİR GRUP TELLERİ KESEREK, İNŞAAT ALANINA GİRDİ

Eylemcilerin dağıldığı sırada ise bir grup eylemci telleri keserek inşaat alanına girdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar