KTÖS, "ranta karşı üreticinin yanında durma" gerekçesiyle eyleme destek belirtti

26 Mayıs 2024

Güncelleme: 26 Mayıs 2024

A
A

KTÖS, hükümetin sektörün sorunlarını çözemediğini ve tarafları çatıştırdığını, donmuş ette ısrar edilmesinin "rant" algısı yarattığını savunarak, yarınki greve destek vereceklerini açıkladı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin 20 Mayıs'ta başlattığı ve yarından itibaren genel greve dönüşecek olan eyleme, lokal grevlerle destek vereceğini açıkladı.

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş yaptığı yazılı açıklamada, Dr. Suat Günsel Devlet İlkokulu Lefkoşa, Necati Taşkın İlkokulu, Şht. Doğan Ahmet İlkokulu, Gelibolu İlkokulu ve Fazıl Plümer Anaokulu’nda 11.20 - 12.40 arası grevde olacaklarını kaydetti.

Maviş, grevde olmayan okullardaki öğretmenlerin okul sonrası gün boyu devam edecek eyleme katılım göstereceğini kaydetti. 

Maviş, KTÖS’ün eyleme destek gerekçesini şu cümlelerle açıkladı:

“Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın(2022) içinde tarım sektörü yüzde 6.6, sanayi sektörü yüzde 5.4 oranındadır. Birbiri ile ilişkili bu iki sektör üretim ve imalat safhasında birbirlerini tamamlamaktadır.

Eğitim, turizm, inşaat sektörleri en büyük gelir kaynağı olsa da, bu alanların gelirleri yurt dışı satışlarına bağlıdır. Tarım ve hayvancılık dışa bağımlılık yerine kendi ayaklarımız üzerinde durabildiğimiz üretim alanlarımızdır. Ve bu iki sektör yüzde 17’lik istihdam alanına sahiptir.

Maalesef hükümetin uyguladığı tarım politikaları çerçevesinde bitkisel ve hayvancılık sektörü reel büyümede (bitkisel yüzde -3,9 hayvancılık yüzde -6.8) eksi rakamlara ulaşmıştır.

Sektörün sorunlarına çare üretemeyen, ürünlere ihracat pazarı sağlayamayan, üretime nitelikli standart getiremeyen, piyasayı denetleyemeyen, gerçek üreticiyi ayırt edemeyen, şeffaf bir teşvik ve destek politikası olmayan hükümet yetkilileri, sorunları diyalogla çözerek halkı ucuz ve kaliteli ürünle buluşturma yerine tarafları çatıştırmayı, çözüm olarak ise halka donmuş et yedirmeyi önermektedir.” 

Maviş, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ve Kasaplar Birliği, TÜK ve kooperatifler aracılığı ile ihtiyaç olması halinde karkas et getirme izni istemesine rağmen, donmuş ette ısrar edilmesinin ‘rant’ algısı yarattığını belirtti

Müzakereden kaçmayan bir hükümet istediklerini ifade eden Maviş, siyasetin, sorunlara çözüm bulma sanatı olduğunu, sorunun çözümünün basit olduğunu ifade etti.

Canlı hayvan arzı sorununa çözüm olarak üreticilerin denetiminde Akdeniz coğrafyasına özgü canlı hayvan getirme önerisini sunan Maviş, üretim zincirinin sekteye uğramasının Kıbrıs Türk toplumunu üretimden koparacağını, temel gıdaya ulaşım noktasında dışa bağımlı bir hale getirerek, fahiş fiyatlara maruz bırakacağını kaydetti.

Maviş, “ranta karşı üreticinin yanında durmanın” eyleme katılmak için onurlu bir sebep olduğunu belirtti.

_________________________________________________________________________________________________________

Hayvancılar ile bazı sendikalar pazartesi günü saat 11.00'de Başbakanlık önünde eylem yapacağını duyurmuştu.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) ise eyleme destek amacıyla pazartesi günü genel greve gitme kararı almıştı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, "hükümetin et ithalatı ve çiğ sütle canlı hayvan fiyatını belirleme politikasıyla girdi maliyetlerindeki yükselişi" gerekçe göstererek, 20 Mayıs Pazartesi günü araçlı eylem başlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar