Kimliksizler'in mücadelesi Avrupa Parlamentosu'na taşınıyor

6 Aralık 2023

A
A

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Niyazi Kızılyürek'in davetiyle Brüksel'e giden "Kimliksizler" seslerini AB'nin kalbinde duyurmaya çalışacak.

ZgotmplZ

Kıbrıslı Türklerin çocuklarının Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki vatandaşlık hakkı için mücadele eden Kimliksizler Derneği, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Niyazi Kızılyürek'in davetiyle Brüksel'e gitti.

Güney ve Kuzey Kıbrıs'tan çeşitli örgüt temsilcilerinin de yer alacağı ziyaret grubunda Kimliksizler Derneği'ni Tahsin Oygar temsil ediyor.

Ziyarette, Avrupa Parlamentosu'ndaki AKEL Milletvekilleri ile görüşme gerçekleştirilecek ve "Kıbrıslı Türkler ve AB - Kıbrıs'ın Yeniden Birleştirilmesine İlişkin Perspektifler" konulu bir panel düzenlenecek.

Tahsin Oygar, çeşitli AB ülkelerinden parlamenterlerle yapacağı görüşmelerde, Kimliksizler'in yaşadığı insan hakları ihlallerini gündeme getirerek, çözüm arayışlarında destek isteyecek.

Ayrıca, derneğin Petitions Committee'ye 675 imza ile sunduğu ve soruşturma başlatılması için Avrupa Komisyonu'na aktarılan dilekçeyi de takip edecek.

Karma evlilik mağdurları, sadece bir tarafın "Kıbrıs Cumhuriyeti" vatandaşı olduğu evliliklerden doğan çocukların, "Kıbrıs Cumhuriyeti" ve dolayısıyla Avrupa Birliği vatandaşlığı alamaması üzerine örgütlenmiş ve bu duruma ilişkin çeşitli davalar açmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar