Kibrit'ten eleştiriler: Bugün birer bibloymuşuz gibi fotoğraf çektirecekler, peki yarın?

2 Aralık 2023

Güncelleme: 2 Aralık 2023

A
A

Dünya Engelliler Farkındalık Günü'nde devlet yetkililerine eleştiriler yönelten KTOÖD, "KKTC’de bu özel gün anlamlarının dışında değerlendirilen tüm özel günler gibi değerlendirilmeye devam ediyor." dedi.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği (KTOÖD) Başkanı Günay Kibrit, Dünya Engelliler Farkındalık Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak, devlet yetkililerine eleştirilerde bulundu.

Mesajında, Dünya Engelliler Farkındalık Günü'nün engellilerin haklarına saygı gösterilmesi, eşit fırsatlar sunulması ve toplumda ayrımcılığın önlenmesi için bir fırsat olduğunu kaydeden Kibrit, engellilerin yaşadığı zorluklara çözüm bulmak, engelli bireylerin potansiyellerini tam anlamıyla ortaya çıkarmak ve toplumda tam katılımlarını sağlamak için bu özel günün öneminin çok büyük olduğunu vurguladı.

Gün nedeniyle konu ile alakalı sivil toplum örgütlerinin idarecilerinin, devlet yetkililerine ziyaretlerini gerçekleştirip istem paketlerini her yıl olduğu gibi sunmaya devam edeceklerini belirten Kibrit, idarecilerin de “Hiç merak etmeyiniz biz hep yanınızdayız, sizleri çok seviyoruz, bakın daha dün ilaç alamadığınız, tıbbi malzeme eksikliğinden evlerinizde kapalı kaldığınız, sokağa çıkıp toplumla karışamadığınız için en az sizler kadar üzgün ve kızgınız, bunları size yapanlara lanet olsun.” diyeceklerini ifade etti.

"BUGÜN 'EN DEĞERLİYİZ' PEKİ YARIN"

Kibrit mesajında şunları kaydetti:

"Bir de ‘Hadi siz çalıp oynayınız, şarkılar söyleyiniz biz de bakın ne güzel alkışlıyoruz sizleri’ ve benzer söylemleri havada uçuşacak. Fotoğraf çekmeyi de unutmayacaklar biz engellilerle birer bibloymuşuz gibi. Sonrasında da boy boy sosyal medya sayfalarında paylaşımlar 'en değerlilerimiz' diye.

Peki yarın ne mi olacak? Sadece 4 Aralık Pazartesi olacak.

İlaç olmadığı için çırpınışlarımız, bağırışlarımız öfkemiz, tıbbi malzeme olmadığı için ağlamalar yalvarmalar, analar ise ‘Allah’ım çocuklarımın canından önce benimkini alma’ duaları ile ne yazık ki devam edecek. Ta ki 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na kadar.  İşte tam da bu yüzden bu üç eşitlik-hak-adalet aralığındayız. Hep aralıkta kalmaya da devam edeceğiz. Bu satırları tam bitirirken, hükümetimizden bir müjde düştü telefonuma ‘17 yıl sonra ilk’ diye 1 Aralık itibarı ile engelli istihdamı yaptık. Tüm engellilerimize hayırlısı olsun!”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar