Kamu-İş'ten hükümet ve TÜK yönetimine son uyarı

23 Kasım 2023

A
A

Kamu-İş, TÜK bütçesinin geçirilip, sorunların çözülmemesi halinde grev dahil her türlü demokratik eylem hakkının kullanılacağını açıkladı.

ZgotmplZ

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Toprak Ürünleri Kurumu’nun 2021 yılından beri mali bütçesinin geçmemesi ve emekçinin yaşadığı mağduriyetler nedeniyle Lefkoşa’da Toprak Ürünleri Kurumu önünde basın açıklaması yaptı.

Ahmet Serdaroğlu açıklamasında, hükümeti ve TÜK’ü yönetenleri son kez uyardıklarını ifade ederek, ay sonuna kadar TÜK’ün bütçesinin geçirilip, sorunların çözülmemesi halinde kurumun geleceği için grev dahil her türlü demokratik eylem haklarını kullanacaklarını vurguladı.  

Serdaroğlu, TÜK çalışanlarının yıllardır büyük fedakarlıklarla kurumu ayakta tutmak için çalıştıklarını ifade ederek, gelinen aşamada çalışanların mağdur edildiğini, hak ve menfaatlerinin gasp edildiğini savundu.

Çalışanların terfilerinin yapılmadığını, maaşlarını gününde alamadıklarını belirten Serdaroğlu, ödeneklerin enflasyon karşısında eridiğini söyledi.

"EMEKLİ OLAN ÇALIŞANLAR AYLARDIR EMEKLİLİK İKRAMİYESİ ALAMADI"

Kurumu yönetenlerin, çalışanları kurumun sorunlarının içine katmaya çalıştıklarını ileri süren Serdaroğlu, bugün hâlâ TÜK çalışanlarının maaşlarını Maliye Bakanlığı mı, yoksa Tarım Bakanlığı’nın mı ödeneceğinin tartışıldığını söyledi.

Bu kargaşadan dolayı emekli olan çalışanların aylardır emeklilik ikramiyesini alamadığını bildiren Serdaroğlu, bunun çalışanların sorunu olmadığını kaydetti.

Üretimin kalbi durumundaki TÜK’ün değersizleştirilmeye çalışıldığını ileri süren Serdaroğlu, kurumun hâlâ 2021 bütçesi ile yönetilmeye çalışıldığını belirtti.

Bir önceki Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı döneminde çalışanların terfilerinin yapıldığını, terfilerin dönemin bakanı Dursun Oğuz ve TÜK yönetim kurulu tarafından onaylandığını ifade eden Serdaroğlu, ancak terfilerin hemen sonrasında kabinenin değiştiğini, yeni Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş’un TÜK’ün bütçesi geçmediği için terfilerin uygulanamayacağını söylediğini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar