Kamacıoğlu, Holguin'e dert yandı: İhracatçılara mobbing uygulanıyor

9 Mayıs 2024

A
A

BM Genel Sekreteri'nin Kişisel Temsilcisi Holguín, Sanayi Odasını ziyaret etti. KTSO Başkanı Kamacıoğlu ziyarette, Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden yapılan ticarette çıkarılan zorluklara değindi, şartların Rumların lehine olduğunu ifade etti.

ZgotmplZ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguín Cuéllar ve heyeti 8 Mayıs’ta Kıbrıs Türk Sanayi Odasını ziyaret ederek Başkan Ali Kamacıoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Görüşmenin ardından Velis Ltd. ziyaret edildi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odasında gerçekleşen görüşmede konuşan Başkan Ali Kamacıoğlu, Kıbrıs Türk sanayisini kısaca anlatarak sözlerine başladı. Ali Kamacıoğlu, 1974 sonrası Kıbrıslı Türklerde sanayileşmenin başladığını ve 2000’li yıllardan sonra büyüyerek geliştiğini söyledi.

KAMACIOĞLU: İHRACATI '74 SONRASI KURULDUĞUMUZDAN TİCARET ODASI YÜRÜTEBİLİYOR

Başkan Ali Kamacıoğlu, “Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden ihracat yapanların tamamı odamızın üyesidir. Üyelerimizin yüzde 33’ü bu ihracatı yapmaktadır. Bu da üretimlerinin AB standardında olduğunu göstermektedir. Ancak maalesef odamız 1974 sonrası kurulduğundan biz işlem yapamıyoruz. Üretim bacağı biz olmamıza rağmen bunu Ticaret Odası yürütüyor” diye konuştu.

İki tarafın anlaşma zemininin ticaret ve ekonomi olduğuna değinen Başkan Kamacıoğlu, Avrupa ülkelerinin de AB’yi oluşturma nedenlerinin de bu olduğuna dikkat çekti.

"FİRMALARA ZORLUK ÇIKARILIYOR, ŞARTLAR RUMLARIN LEHİNE"

Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden yapılan ticarette yaşanan sıkıntılara da değinen Kamacıoğlu, “Güneye geçişlerde çok basit nedenler ortaya konarak ihracatçı firmalara adeta mobbing uygulanıyor. Sürekli olarak evrak sorunu çıkartılıyor. Bizler tek yönlü olan bu ticaretin iki yönlü olmasına da ayrıca karşı değiliz” dedi.

Başkan Ali Kamacıoğlu, şu anda şartların Rumların lehine olduğunu ifade ederek, “Bu şartlar altında ben de olsam bir anlaşmaya yanaşmam” diye konuştu.

VELİS LTD.’YE ZİYARET

Görüşmenin ardından, Holguín Cuéllar ve heyeti ile birlikte Başkan Ali Kamacıoğlu, As Başkan Sercan Görgüner Bahçeci, Velis Ltd’yi ziyaret etti.

Heyeti karşılayan Velis LTD. Direktörü Levent Veli, firma hakkında kısa bilgi verdi. Veli daha sonra, Maria Angela Holguín Cuéllar ve heyeti fabrikayı gezdirerek yapılan üretim ve Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden gerçekleştirdiği ihracatı anlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar