İsias'ta kritik gelişme: 4 kamu görevlisine soruşturma izni çıktı

28 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

İsias Otel'in yıkılmasıyla ilgili kamu görevlilerinin soruşturulması için izin verildi. Mevcut İsias davasından ayrı olarak, 4 belediye çalışanı hakkında, 4 ayrı suçlamadan soruşturma yürütülecek.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

İsias Otel'in yıkılmasında sorumlulukları bulunan kamu görevlilerinin yargılanması için ilk adım atıldı.

Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu, Adıyaman Belediyesi’ndeki kamu görevlileri ile ilgili soruşturma izni verdi.

4 BELEDİYE ÇALIŞANI, 4 AYRI SUÇLAMA

İl İdare Kurulu gerekçeli kararında,

  • binanın yapısal kusurlarının ve donatı eksikliklerinin binanın yıkımına sebebiyet vermiş olabileceğini belirterek, denetim görevinin yerine getirilmediğine,
  • proje bilgileri ile ruhsat bilgilerinin uyuşmadığına,
  • otele ilişkin yapı ruhsatı verilirken binanın statik projelerinin değişen kullanım durumu da dikkate alınarak ilgili tarihte yürürlükte bulunan yönetmelik koşullarına göre tekrar değerlendirilmesi gerekirken bunun yapılmadığına,
  • mevzuata uyulmadan yapı ruhsatı verildiğine,

yer verdi.

Bu doğrultuda yapı ruhsatında imzaları bulunan ve sorumlulukları tespit edilen Adıyaman Belediyesi’nin ilgili dönemlerdeki, "ruhsat büro teknisyeni", "ruhsat büro şefi", "imar müdürü" ve "belediye başkan yardımcısı" olmak üzere, hayatta olan 4 kişi aleyhinde soruşturma izni verildi.

Kamu görevlileri ile ilgili soruşturma, İsias Otel dava dosyasından ayrı yürütülecek.

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından, dava sürecinin ana davadan ayrı olarak başka bir mahkemede görülmesi bekleniyor.

İsias ana davası, 3'ü tutuklu 11 sanıkla Adıyaman 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı. Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

AİLELERDEN İLK TEPKİ

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoyu Karakaya, çıkan karara ilişkin yaptığı ilk değerlendirmede, "Tüm sorumlular en ağır cezayı alana kadar durmayacağız dedik. Sevdiklerimizi bizden alan herkesin peşindeyiz. Usulsüzce iş yapmanın cezasını çekecekler, başka çocukları öldüremeyecekler. Aileler olarak davamızın peşindeyiz. Ne gerekirse yapacağız. Şampiyon Meleklerimize verdiğimiz sözü tutacağız." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar