İsias Oteli böyle tarif etti: Kum dolu kovayı çevirmek gibi...

12 Kasım 2023

Güncelleme: 12 Kasım 2023

A
A

İsias Hotel'le ilgili detaylar dehşete düşürdü. Deprem sonrası Adıyaman'da incelemelerde bulunan Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, İsias Hotel'in yıkıldıktan sonraki görüntüsü için,"Sanki kum dolu kovayı çevirdikten sonra kumun yayılış şekli gibi" dedi.

ZgotmplZ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ilkinde yıkılan ve 65 kişinin yaşamının yitirdiği İsias Hotel'le ilgili detaylar dehşete düşürdü. Deprem sonrası Adıyaman'da incelemelerde bulunan Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, İsias Hotel'in yıkıldıktan sonraki görüntüsünü "Sanki kum dolu kovayı çevirdikten sonra kumun yayılış şekli gibi" sözleriyle tarif etti...

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, 25 kişilik ekiple yaklaşık 7 aydır depremin yıkıp geçtiği bölgede incelemelerde bulunuyor.

Deprem ve Yapı Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü de olan Altunışık, Cumhuriyet başsavcılıklarınca, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının görevlendirmesiyle ölümlerin yaşandığı 500’e yakın binada inceleme yaptıklarını söyledi.

Altunışık, görevlendirildiklerinden beri 25 kişilik ekiple yaklaşık 7 aydır uğraştıkları yüzlerce dava dosyasından bazılarına ilişkin raporları tamamladıklarını dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

“1 ekip, 1 haftada ancak 1 dosyaya yapabiliyor çünkü yıkılan bir binada bazen onlarca, yüzlerce can kaybı meydana gelmiş olabiliyor. Çuvallarca veri, kağıt, dosya, video, tutanak ve kanıtlar bulunmakta.

Geniş bir ekiple hassas şekilde çalışarak, suçlu varsa binanın yıkılmasına neden olan parametreleri belirli başlıklarla ortaya koyuyor, binanın ruhsat tarihi, yapı kullanma izni, yapı denetim belgeleri, zemin ve malzeme özellikleri, projesinin yapıldığı yılda yürürlükteki yönetmeliğe uygunluğuna kadar tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

Ayrıca bina yıkıldıktan sonra binanın başında inceleme yapıp bilirkişi raporu tutanların dosyalarını inceleyip, genel kanaat oluşturmaya çalışıyoruz.”

Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık
KUM DOLU KOVAYI TERS ÇEVİRİR GİBİ

Adıyaman’daki İsias Hotel ve Kahramanmaraş’taki Ebrar Sitesi’ne ait bilirkişi dosyalarındaki raporların tamamlanarak bir süre önce cumhuriyet başsavcılığına iletildiğini anımsatan Altunışık şunları kaydetti:

“Isias Hotel önce konut olarak projelendirilip yapılıyor. Kaba inşaatı bittikten sonra bir süre binanın inşaatına ara veriliyor, sonra da hotele çevriliyor. Fakat bu geçen sürede yönetmelik değişiyor.

Binanın ilk ruhsat tarihinde tabi olduğu yönetmelik ile hotele çevrilip, kullanım amacı değiştiği tarihte tabi olduğu yönetmelik farklı. Binanın projeleri, değişen yönetmeliğe göre kontrol edilmemiş. İsias Hotel’de karot değerleri ilgili tarihteki yönetmeliği sağlamıyor.

Hotelin yıkıldıktan sonraki görüntüsü, sanki kum dolu kovayı çevirdikten sonra kumun yayılış şekli gibi olmuş. Binanın yıkılış şeklinin, kovayı kaldırdıktan sonra kumun yayılış şekli gibi olduğunu görebiliyorsunuz.”

İsias Hotel

6 ŞUBAT'TA VE SONRASINDA NELER YAŞANDI?

Türkiye’de 6 Şubat günü merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili doğrudan etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Suriye’de de büyük yıkıma yol açan deprem nedeniyle, resmi rakamlara göre iki ülkede 60 bine yakın insan hayatını kaybetti. Milyonlarca insan doğrudan "asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremlerden etkilendi.

Saat 04.17’de meydana gelen ilk depremde, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol Takımı kafilesinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel de yıkıldı.

39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirdi.

Deprem sırasında 2'si personel toplam 88 kişinin bulunduğu otelin enkazında Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) üyesi 32 kişi de hayatını kaybetti.

İsias, 10 yıla yakın kaba inşaat halinde kalan ve bir aile apartmanından, kaçak kat çıkılarak otele dönüştürülen bir yapıydı. Enkazdan alınan örneklerde, beton kalitesinin bariz bir şekilde düşük olduğu belirlendi. Ayrıca çakıl ve kum olarak dere çakılı ve kumu kullanıldığı tespit edildi.

Otel yapı denetiminden geçmediği için birden fazla kez mühürlendi. Buna rağmen faaliyetine devam etti.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada İsias Otel davası, tüm yıkılan binalar için hazırlanan çatı davadan ayrıldı. Dosyada şu an 3’ü otel sahibi 5 tutuklu ile 2’si adli kontrolde toplam 7 zanlı bulunuyor.  

İddianamenin yıl sonuna kadar çıkması ve yargı safhasına geçilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar