İsias davasında karar açıklandı: Duruşma 12 Haziran'a ertelendi

26 Nisan 2024

Güncelleme: 27 Nisan 2024

A
A

Adıyaman 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün gerçekleşen İsias davasının ikinci duruşmasında ara karar açıklandı. Tutuklu sanıkların tamamı tutuklu kalmaya devam edecek. Bir sonraki duruşma 12 Haziran 2024'e yapılmasına karar verildi.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Adıyaman 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde İsias davasının ikinci duruşması bugün yapıldı. İsias Otel'de 72 ölü, 8 yaralı olan ana dosya ile 2 yaralının daha olduğu ek dosya birleştirildi. Duruşmada söz alan tutuklu bulunan tüm sanıklar, savunmalarının geçerli olduğunu söyledi.

Adıyaman'da bulunan MYK Haber ekibi gelişmeleri canlı aktarıyor...

ARA KARAR AÇIKLANDI

Bugünkü duruşma tamamlandı ve saat 18.00'de ara karar açıklandı.

Mahkemenin aldığı kararlar şunlar:

Tutuklu sanıklar Ahmet Bozkurt, Mehmet Fatih Bozkurt ve Erdem Yıldız tutuklu kalmaya devam edecek.

Daha önce tahliye edilen Efe Bozkurt ile Halil Bağcı davalara dahil edilecek.

Ayrıca, tutuksuz yargılanan 8 sanık tutuksuz yargılanmaya devam edecek.

Sanık Erdem Yıldız bir sonraki duruşmada hazır bulunacak.

Kamu görevlilerinin akıbeti savcılığa sorulacak.

Yeni bir bilirkişi raporu temin edilecek.

Bir sonraki duruşma 12 Haziran 2024'te saat 09.00'da yapılacak.

 

İSİAS DAVASI

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Adıyaman’da bulunan Grand İsias Otel’de 35'i Gazimağusa Türk Maarif Koleji voleybol takımındaki Kıbrıslı Türk öğrenciler, öğretmenler ve ailelerden olmak üzere toplam 72 kişi hayatını kaybetmişti.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianamede şüphelilerin “bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar cezalandırılmalarını talep etti.

3 Ocak'ta görülen duruşmada mahkeme heyeti, tutuklu yargılanan Ahmet Bozkurt, Mehmet Fatih Bozkurt, Efe Bozkurt, statik proje müellifi Halil Bağcı ve fenni mesul ve statik proje müellifi Erdem Yıldız’ın tutukluluklarının devamına; tutuksuz yargılanan Bilge Açık, Seda Bozkurt Zeren, Şule Bozkurt Özbek, Ulviye Bozkurt, Hasan Aslan, Mehmet Göncüoğlu’nun ise adli kontrol tedbiriyle tutuksuz yargılanmalarının devamına karar verdi.

Davanın ikinci duruşması 26 Nisan 2024 Cuma günü yapılmasına karar verdi.

İKİ KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

29 Mart'ta Mahkeme, yapılan tutukluluk incelemesinde otelin sahibi Ahmet Bozkurt’un oğlu Efe Bozkurt ve Halil Bağcı’nın, yurt dışı yasağı ile adli kontrol şartlarıyla tahliyesine karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar