İddiaları kabul etmeyen Töre, hümanist düşünmeye davet etti

28 Mart 2024

A
A

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, personeller arasında ayrımcılık yapıldığı iddiasını kabul etmeyerek KTAMS'ı yasalara uymaya çağırdı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Cumhuriyet Meclisinde dün başlattıkları grevi yarın da sürdüreceklerini açıkladı.

Bengihan, “KKTC Meclisinde görev yapan stenografların sorunlarına çözüm bulunması ile ilgili Meclis Başkanı ve Genel Sekreteri’nin duyarsız tutumu sürüyor. Sendikamızın başlatmış olduğu grev yarın da devam edecektir.” dedi.

TÖRE, İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, KTAMS'ın grev gerekçesi olarak ortaya koyduğu “Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterliği Örgütünde bazı personele ayrımcılık yapıldığı” iddiasını kabul etmedi.

Töre yazılı açıklamasında sendikayı, Sendikalar Yasası kurallarına uymaya ve hümanist düşünce sergilemeye davet ettiğini tüm kamuoyunun bilgisine getirdiğini de kaydetti.

İlgili personelin Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterliği Örgütünün Yasalar, Kararlar ve Tutanaklar Müdürlüğünde I. Derece Stenograf Sorumlusu olarak görev yaptığını dile getiren Töre, personelin 1997 yılından bu yana stenograf hizmeti yürüttüğünü kaydetti.

Bahse konu personelin, uzun zamandır sağlık problemi yaşadığı belirtilen açıklamada, “Bu problemi ile ilgili ilk sağlık raporunu bir doktordan, özellikle sağ kolunda yaşanan sorunlardan dolayı 6 Mart 2023 tarihinde bir aylık istirahat sağlık raporu şeklinde almıştır.” denildi.

İlgili personelin sağlık sorunuyla ilgili süreç hakkında şu bilgiler verildi:

“Daha sonra 17 Nisan 2023 tarihinde Dr.  Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinden bir ay süre ile sağ kolunu kullanmamasının uygunluğu ile ilgili olarak üç ortopedi ve travmatoloji uzmanı doktor imzası bulunan ve hastane mühürlü raporunu getirmiştir. Personelimizin bu sağlık sorunu, bu raporlar sonrası devam ettiğinden bir müddet yine sağlık istirahat raporu ile göreve gelememiştir.

Bunun ardından 27 Ekim 2023 tarihinde Dr.  Akçiçek Hastanesinden ortopedi ve travmatoloji uzmanı doktor imzalı ve hastane mühürlü ‘üç ay sağ kolunu kullanması uygun değildir’ sağlık yazısı örgütümüze iletilmiştir. Ayrıca yine aynı uzman doktor tarafından imzalı ve hastane mühürlü 30 Ocak 2024 tarihide sağlık yazısı gönderilmiştir.”

“Sağlık yazısı uyarınca ilgili personelin kadro hizmet şemasında yer alan görevin verilmesi uygun görülmüştür.” denilen açıklamada, personelin hasta haklarını kullandığı ve kadro görevini yapmaya  devam ettiği ifade edildi. İlgili personelin, yaptığı görev hakkında Yasalar, Kararlar ve Tutanaklar Müdürlüğüne haftalık rapor verdiği de belirtildi.

Ayrıca Töre,  “Greve Cumhuriyet Meclisi Genel  Sekreterliği  Örgütü personelinin tümünün katılımı göstermediği ve katılımda grevin birinci günü beş stenograf, ikinci gün (bu gün) ise üç stenograf ile grev yapıldığını belirtmek istiyorum.” ifadesine de yer verdi.

HÜMANİST DÜŞÜNMEYE DAVET

Meclis Başkanı Töre, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Bu bağlamda KTAMS’ın açıklamış olduğu Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterliği Örgütünde bazı personele ayrımcılık yapılıyor açıklamasının tamamen mesnetsiz olduğunu, aksine sendikanın üyeleri ile birlikte hareket ettiği ve taraf sergilediğini, kasıtlı ve sınırı aşan siyasi tutumlar sergilediğinin aşikar olduğunu, bir sendikanın siyasal faaliyet göstermesinin doğru olmadığını vurguladığımı; sendikayı Sendikalar Yasası kurallarına uymaya ve hümanist düşünce sergilemeye davet ettiğimi tüm kamuoyunun bilgisine getiririm.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar