Hükümetin ekmek fiyatına müdahalesine HP tepki gösterdi

4 Şubat 2024

Güncelleme: 4 Şubat 2024

A
A

HP, ekmek fiyatları konusunda hükümeti eleştirerek ekmek fiyatlarının belirlenirken yasal zorunluluk olan maliyet hesaplamalarının yapılmadığı, fırıncılarla diyalog kurulmadığı, bu durumun hukuksuzluk ve yönetim beceriksizliği olarak değerlendirdi.

ZgotmplZ

Halkın Partisi (HP), ekmek fiyatları ve üretimi konusunda hükümeti eleştirdi.

HP, ekmek fiyatları ve üretimi konusunda fırınlar ile diyalog kurmadan, istişare etmeden, yasal zorunluluk olmasına rağmen maliyetleri konusunda ciddi bir çalışma yapmadan keyfi karar alarak ekmek krizine neden olduğu gerekçesiyle hükümeti eleştirdi.

Açıklamada, piyasadaki pahalılığın sebebinin denetimsizlik ve otorite boşluğu olduğu, pek çok yerde etiket fiyatları ile kasadaki fiyatlar arasında ciddi farklar bulunduğu kaydedilerek, hükümetin sembolik olarak ekmeği seçip azami fiyat belirleyeceğine üreticilerin ve tedarikçilerin maliyetleri konusunda nasıl kolaylık sağlayabileceğine ve marketlerin etkili şekilde nasıl denetleyebileceğine odaklanması gerektiği vurgulandı.

Hükümetin ekmek fiyatı konusunda azami fiyat belirlerken dayandığı Mal ve Hizmetler Yasası’nın 4. maddesine  (3. fıkrası)  dikkat çekilen Halkın Partisi açıklamasında “Azami fiyat belirleme yetkisi veren ilgili yasa bu fiyat belirlenirken her konuda ilgili tüm maliyetlerin hesaba katılması gerektiğini yazmaktadır. Yani üreticinin, satıcının, dağıtım yapanın, tedarik edenin taşıma, girdi, enerji de dahil her nevi maliyetini hesaba katarak fiyat belirlenmesi yasal bir zorunluluktur. Hükümet narh koyacaksa, yani azami fiyat belirlemek yoluna gidecekse önce ilgili kesimlerle ve özellikle fırıncılarla istişare etmeliydi. Maalesef fırıncılar tarafından yapılan açıklamanın da gösterdiği üzere bir temas dahi yapılmamış, maliyet konusunda yasanın gereği olan zorunluluk göz ardı edilerek keyfi şekilde fiyat belirleme yoluna gidilmiştir” ifadelerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar