Holguin'den beklenti: Kıbrıs'taki gerçekleri iyi tahlil ederek raporuna yansıtması

8 Mayıs 2024

Güncelleme: 8 Mayıs 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, BMGS'nin Kişisel Temsilcisi Holguin'e, müzakere masasına geçme koşullarını bir kez daha ifade ettiğini belirterek, kendisinden Kıbrıs'ta 50 yılda yaşananları en iyi şekilde tahlil ederek raporuna yansıtmasını beklediğini söyledi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi María Ángela Holguin Cuéllar’ı kabul etti.

Holgiun ve heyetini, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil karşıladı. Tatar-Holguin görüşmesinde Cumhurbaşkanlığı'ndan bir heyet de hazır bulundu.

Saat 12.00’de Cumhurbaşkanlığında başlayan görüşmede, Holguin’e danışmanı Patti Londono eşlik etti.

Tatar, María Ángela Holguin  ile görüşmesi sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

"HOLGUİN'İN GÖREVİNE VERİLEN ONAYIN ÖZÜ HATIRLATILDI"

Cumhurbaşkanı Tatar, Holguin ile yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptıklarını belirterek, görüşmede Holguin’e görev yetkilerini ve Kıbrıs Türk tarafının görev yetkilerine verdiği onayın özünü yeniden hatırlattığını ifade etti.

Tatar, Holguin’in Genel Sekreter tarafından 5 Ocak’ta 6 ay süreyle iki taraf arasında yeni ve resmi bir sürece geçilebilmesi için ortak zemin olup olmadığını araştırmak amacıyla görevlendirildiğini anımsatarak, “meseleyi başka yerlere çekip ‘liderleri buluşturalım, liderlerle bir diyalog oluşturalım’ şeklindeki baskılara asla müsaade etmeyeceğini” söyledi.

Tatar, bugünkü görüşmede Holguin’e Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesi ile ancak müzakere masasına geçilebileceği yönündeki tutumunu bir kez daha ifade ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Holguin’in altı aylık görev süresinin 5 Temmuz’da dolacağına işaret ederek, “Belli oluyor ki, ortak zeminin olmadığına dair bir takım saptamalar vardır. Biz ne dedik? Egemen eşitlik ve eşit uluslararası statümüzün karşılanabilmesi için bazı adımların atılması lazım. Egemenliğimizin net bir şekilde belirtilmesi lazım… Şu andaki pozisyona baktığımızda (BM Güvenlik Konseyi’nin) 4 Mart 1964, 186 numaralı kararla Kıbrıs Cumhuriyeti tüm Kıbrıs hükümetiymiş gibi muamele görmeye devam ediyor.“ dedi.

HOLGUIN'E AKTARILAN DİĞER HUSUSLAR

Cumhurbaşkanı Tatar ayrıca, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak Avrupa Birliği'ne alınması ile Kıbrıslı Türklerin yıllardır izolasyon ve ambargolara maruz kaldığı bir sistem olduğuna işaret ederek, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türklerin dünya ülkeleriyle, dünya lideri ile görüşmesine bile tahammülü olmadığını söyledi.

Tatar, Güney Kıbrıs'ın; İslam İşbirliği Teşkilatı 15'inci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne yapılacak çalışmaları ve konuşmasını engellemek için girişimde bulunduğunu, aynı şeyi Türk dünyasına da yaptıklarını da belirterek, bu zihniyetle masaya oturmak bir şeyi çözmeyeceğini, esas olanın zihniyetin değişmesi olduğunu kaydetti.

Bunun için de Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının kabul edilmesi gerektiğini yineleyen Cumhurbaşkanı Tatar, bugünkü görüşmede tüm bunları Holguin ile yeniden paylaştığını belirterek, “Ortak zemin oluşmazsa, buluşma ve tekrar bir görüşme sürecinin başlamasının hiçbir anlamı yoktur.” dedi.

"HOLGUİN'İN RAPORU ADİL OLURSA, BUNLARIN YER ALMASI GEREKİR"

Cumhurbaşkanı Tatar, Kolombiyalı diplomatın görev süresi tamamlandıktan sonra yazacağı raporda bütün bu hassasiyetlere önem göstererek, doğruları yazması gerektiğini belirterek, “Kendisi, bir ay sonra altı ayını tamamladıktan sonra, Kıbrıs meselesinin özünü, Kıbrıs meselesinin detaylarını, Kıbrıs Türk halkına yapılan haksızlıkları yerinde ve detaylı bir şekilde görme fırsatı yakalamış olacaktır. Dolayısıyla eğer adil bir rapor ortaya çıkacaksa, bütün bunların bu raporda ifade edilmesi gerekmektedir” dedi.

"ANLAŞMA, BM TEAMÜLLERİNDEKİ GİBİ OLMALI, BASKI İLE OLMAZ"

Cumhurbaşkanı Tatar, Genel Sekreter'in Kıbrıs konusunda tecrübeli olduğunu, Kıbrıs meselesinin çözümü için herhangi bir baskının yapılmaması gerektiğini bildiğini yineleyerek, “Kıbrıs’ta eğer bir anlaşma olacaksa BM teamüllerinde olduğu gibi ‘freely negotiatable’ ve ‘mutually acceptable’ olmadır. Yani iki halk serbestçe oturup kendi pazarlıklarını yapacaklar ve en sonunda da her halkın rızası ile gönüllü bir anlaşma ortaya çıkacaktır” dedi.

“Kıbrıs Türk tarafını, baskıyla çözüme götürmenin doğru olmadığını, bunların netice de vermediğini aktardığını” da söyleyen Tatar, Kıbrıs Türk tarafının Türkiye’nin tam desteği ile milli dava yürüttüğünü, Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa iki devletin iş birliği ile olabileceğini vurguladı.

"BEKLENTİMİZ, KIBRIS'TAKİ GERÇEKLERİ RAPORUNA YANSITMASI"

Kıbrıs Türk tarafının siyasetin arkasında durmaya devam edeceğini, bunu Holguin’e yeniden ifade ettiğini söyleyen Tatar, “Kendisi de bizi gayet iyi anlamıştır” dedi.

Holguin’e yürüttüğü bütün çalışmalardan dolayı teşekkür eden Tatar, şöyle konuştu:

“Kendisinden beklentim; yazacağı raporda, bütün bu gerçekleri, Kıbrıs'ta son yarım asırda yaşananları en iyi şekilde tahlil edip, bunları raporuna yansıtmasıdır. Çünkü kendisi altı aydır muhataplarıyla Kıbrıs meselesinin özünü anlama ve tekrar öğrenme fırsatı bulmuştur. Dolayısıyla, bütün bunları, Kıbrıs Türk halkını yapılan haksızlıkları ve Kıbrıs Rum halkının nasıl pozisyonunu istismar ederek esas itibarıyla Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün esas kaynağı olduğunu rapora yansıtması benim temennim ve dileğimdir.”

Kolombiyalı diplomat María Ángela Holguin Cuéllar, BM Genel Sekreteri tarafından göreve atanmasının ardından, adada iki taraf arasında müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik ortak zemin arayışında bulunmak üzere adaya üçüncü ziyaretini yapıyor.

Holguin, Cumhurbaşkanı ile görüşmesi öncesinde Rum lider Nikos Hristodulidis ile görüşmüştü.

Daha önce, ocak ve mart aylarında Kıbrıs’a ziyarette bulunan Holguin’in, adada üçüncü tur görüşmeleri kapsamında bugün başladığı temaslarına 14 Mayıs’a kadar devam etmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar