Harmancı ile Özçınar, Fransa'da ''yerel yönetimleri'' temsil etti

15 Şubat 2024

Güncelleme: 16 Şubat 2024

A
A

Harmancı ile Özçınar, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği adına, Fransa’nın Strasbourg kentinde gerçekleşen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler İzleme Komite Toplantısı’na katıldı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Strasbourg’ta Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler İzleme Komite Toplantısı’na katıldı.

Fransa’nın Strasbourg kentinde dün yapılan toplantıyı, Komite Başkanı Thibaut Guignard açtı. Toplantıda, Komite Başkan Yardımcılığına John Crowe seçildi.

Anayasa konularında Kongre Danışmanları ile görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, Avrupa’da Yerel ve Bölgesel Demokrasi de gündeme geldi.

Avrupa Yerel Özerklik şartının Fransa, Hırvatistan, Andora, İtalya ve Karadağ’da uygulanmasına ilişkin ön taslak önerileri de Komite’de kabul edildi.

Ukrayna’da bu şartın uygulanmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunan komite, Avrupa Yerel Özerklik şartının İzleme raporunu Rusya- Ukrayna savaşının özel koşullarını dikkate alarak güncellemeye karar verdi.

Toplantıda, üye devletlerin Avrupa Yerel Özerklik Şartı’na ve seçim standartlarına uyumu, yerel ve bölgesel seçimlerin gözlemi, gözlemlere ilişkin raporları, yerel ve bölgesel düzeyde hukukun üstünlüğü, Ukrayna’da belediye ve bölgelerdeki mevcut durum da görüşüldü. Toplantıda ayrıca, 2024-2025 Çalışma Planı ele alındı, İzleme Komitesi’nin sonraki toplantılarına ilişkin planlamalar yapıldı.

Başkanlar, KKTC Strasbourg Temsilciliği’ni de ziyaret ederek, Strasbourg Temsilcisi Selda Çimen ile de bir araya geldi. Başkanlar, temaslarının ardından bugün yurda dönecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar