Güler'den, "kardeş KKTC'nin meşru çıkarlarını her koşulda destekleyecekleri" mesajı

27 Nisan 2024

Güncelleme: 27 Nisan 2024

A
A

TC Savunma Bakanı Güler, 50 yıl önce soydaşlarının yaşadığı zulüm ve acılara sessiz kalmadılarsa, bugün de aynı anlayışla Kıbrıs Türkü'nün haklarını koruma azim ve kararlılığına sahip olduklarını kaydetti.

ZgotmplZ

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 28'inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığını ziyaret ederek, inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Güler, beraberinde Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu'dan oluşan heyet ile ülkeye geldi.

Burada görevli askerlerle akşam yemeğinde bir araya gelen Güler, kardeş KKTC'de ve Ada'nın güvenliğine yönelik önemli bir fonksiyon üstlenen 28'inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığında bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Bölgede ve dünyada çok boyutlu gelişmelerin yaşandığı, artan risk ve tehditler nedeniyle güvenlik paradigmalarının sürekli değiştiği kritik bir süreçten geçildiğini vurgulayan Güler, "Milli meselemiz olan Kıbrıs'ta da Garanti ve İttifak antlaşmaları kapsamında bulunurken, güvenlik ve barışın korunmasına yönelik faaliyetlerimizi de siz kahraman silah arkadaşlarımın büyük fedakarlıklarıyla başarıyla yerine getiriyoruz." dedi.

"MİLLETİMİZİN YÜREĞİ, BURADAKİ SOYDAŞLARIMIZIN HAKLI MÜCADELESİ İÇİN ATMIŞTIR"

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin, 1974'te büyük bir başarıyla icra ettiği Kıbrıs Barış Harekatı ile Ada'ya barış ve huzur getirdiğini hatırlatan Güler, "Şurası muhakkaktır ki, o süreçte asil milletimizin tüm fertlerinin yüreği, buradaki soydaşlarımızın haklı mücadelesi için atmıştır." dedi.

Kıbrıs'ın sahip olduğu stratejik konumun, sadece Ada'nın değil bölgedeki genel güvenlik ve istikrarın devamı bakımından da kritik önem taşıdığına dikkati çeken Güler, "Nasıl 50 yıl önce soydaşlarımızın yaşadığı zulüm ve acılara sessiz kalmadıysak, bugün de aynı anlayışla Kıbrıs Türkü'nün haklarını koruma azim ve kararlılığına sahibiz." dedi.

"KKTC'NİN MEŞRU ÇIKARLARINI HER KOŞULDA DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Şu anda, Ada'da tamamen uluslararası meşruiyeti haiz olarak bulunan Türkiye'nin varlığını sorgulayan zihniyete, Türkiye'nin garantör devlet olma vasfını ve bölgeyle tarihi bağlarını bir kez daha hatırlatmak istediğini aktaran Güler, "Ayrıca Kıbrıslı kardeşlerimizin kazanılmış hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi, bizim için olmazsa olmazdır." değerlendirmesinde bulundu.

Muhatapları, miadı dolmuş, statükocu ve provokatif söylemleri bir kenara bırakmaya, bunun yerine tarihi ve mevcut gerçeklere uygun, makul, mantıklı şekilde çözüme yönelmeye davet ettiklerini belirten Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem Kıbrıslı Türkler hem de Rum komşularımızın müreffeh geleceği ve Ada'da kalıcı huzur ve barış iklimi için, en doğru yolun bu şekilde olacağı muhakkaktır. Sonuç olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da garantör devlet olarak güvenlik, barış ve istikrar için Ada’da bulunmaya ve kardeş KKTC'nin meşru çıkarlarını her koşulda desteklemeye devam edeceğiz."

"KKTC'NİN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

"İki devlet ve tek yürek olduğumuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yanında olmayı sürdüreceğiz." diyen Güler, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük'ü, kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı, şehitleri, Kıbrıslı mücahitleri ve ebediyete irtihal eden gazileri rahmet ve minnetle anarak, gazilerle, şehit ve gazilerin ailelerine saygı ve şükranlarını sundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar