Gazze'deki KKTC vatandaşlarının tahliyesi başladı, bir grup Mısır'a ulaştı

18 Kasım 2023

A
A

Dışişleri Bakanlığı, aralarında KKTC vatandaşlarının da bulunduğu 50’ye yakın kişinin Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Mısır’a ulaştığını duyurdu.

ZgotmplZ

Dışişleri Bakanlığı, Gazze'de bulunan KKTC vatandaşlarının tahliyesine başlandığını açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Gazze Şeridi'nde Türkiye'ye tahliye için bekleyen 104'ü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı yaklaşık 700 kişinin bulunduğunu bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamayla, Gazze’de bulunan vatandaşların güvenli tahliyesine ilişkin gelişmeleri duyurdu.

Bakanlığın, İsrail ile Filistin arasında çatışmaların başlamasıyla birlikte, kalıcı veya geçici olarak bölgede ikamet eden ve bölgeden ayrılmak isteyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ile ailelerinin güvenli tahliyeleri için Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili kurumlarıyla gerekli istişarelerin başlatıldığı bildirildi.

Tahliye bekleyen vatandaşların ve ailelerinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla birlikte Mısır üzerinden ülkeye getirilebilmelerini teminen girişimlerin bir süredir devam ettiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu çerçevede, bugün (18 Kasım) aralarında KKTC vatandaşlarının da bulunduğu 50’ye yakın kişi Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Mısır’a ulaşmıştır. Bu sayının artması beklenmektedir. 

Sınırda Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri tarafından karşılanan söz konusu grup, Kahire üzerinden havayoluyla ülkemize intikal edecektir.

Gazze’deki vatandaşlarımızın tamamının tahliyesinin güvenli şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandırılması için çalışmalarımız devam edecektir.

Gelişmeler için Dışişleri Bakanlığımız ve Türkiye Cumhuriyeti Tel Aviv Büyükelçiliği ile Kudüs Başkonsolosluğu resmi web sayfaları ile sosyal medya hesaplarının takip edilmesi önem arz etmektedir."

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında bakanlığın çağrı merkezi numarasının +905338514006 olduğu duyuruldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar