Eski İçișleri Bakanı Sekreteri, diploma soruşturmasında tutuksuz yargılanacak

6 Mayıs 2024

A
A

KSTU'dan usulsüzlükle diploma aldığı iddiasıyla tutuklanan eski İçișleri Bakanı Sekreteri R.S.'nin, bugün çıkarıldığı mahkemede, teminat şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

ZgotmplZ Kamalı Haber

Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği tarafından Güzelyurt’ta Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTU) yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu bulunan İçişleri Bakanlığı'nda geçici memur olarak çalışan R.S., bugün çıkarıldığı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği tarafından KSTU’da “sahte belge düzenlemeye tahrik etme suçu” ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan ve hakkında ek tutukluluk emri verilen zanlı R.S., bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Soruşturmayla ilgili son olguları aktaran polis memuru, zanlı R.S.’nin 2023 yılı içerisinde Lefke, Güzelyurt ve Lefkoşa’da meydana gelen “sahte belge düzenlemeye tahrik etme, sahte resmi belgeyi tedavüle sürme ve resmi sırların ifşa edilmesi” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Polis, KSTU'da “sahte belge düzenlemeye tahrik etme suçu” ile ilgili başlatılan soruşturma neticesinde zanlının 25 Nisan’da tutuklandığını, aynı gün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden elde edilen arama emri ile zanlının ikametgahının aranıp içerisinde zanlı adına KSTU tarafından düzenlenmiş İngilizce İşletme Bölümü transkripti, geçici mezuniyet belgesi ve birçok gizli ve resmi nitelikte belgeler bulunarak incelenmek üzere emare olarak alındığını belirtti.

-“46 dersin tümüne sahte not girişi yapılarak mezun edildiği öğrenildi”

Polis, zanlı aleyhinde üniversiteden temin edilen bilgide, zanlının üniversite yetkililerini tahriki sonucu sistem üzerinde İngilizce İşletme Bölümü'ne gerçek kaydının 8 Mayıs 2023’te yapılmasına rağmen 10 Ekim 2019’da yapılmış gibi düzenlenerek, sistem üzerinde toplam 4 yıllık eğitim müfredatında alması gereken 46 dersin tümünün not girişinin 19 Haziran 2023’te 4 yıllık öğrenim görmüş gibi aynı gün mezun edildiğinin öğrenildiğini” aktardı.

Soruşturmada zanlının konu sahte diplomanın orijinalini Lefke Avrupa Üniversitesi'nde tedavüle sürerek yüksek lisansa başvurup sahte beyanla kayıt temin ettiğinin tespit edildiğini belirten polis, ayrıca zanlının İçişleri Bakanlığı’na barem artışı alabilmek için KSTU tarafından zanlı adına düzenlenen sahte İngilizce İşletme Bölümü geçici mezuniyet belgesini ve transkriptini sunduğunun tespit edildiğini de söyledi.

ZANLININ EVİNDE BULUNAN EVRAKLAR

Mesele ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı yetkililerinden yapılan soruşturmada, zanlının evinde bulunan söz konusu evrakların İçişleri Bakanlığı arşivinde tutulması gereken ve Bakanlık bünyesi dışarısında çıkarılmaması gereken belgeler olduğunun öğrenildiğini” söyleyen polis, zanlının KKTC vatandaşı olup İçişleri Bakanlığı'nda geçici memur olarak çalıştığını, tahkikata etki edebileceği kısmın tamamlanması nedeniyle teminatla serbest bırakılmasını talep etti.

Savcı da, mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç, zanlı R.S.’nin 50 bin TL nakdi teminat, üç KKTC yurttaşının 750'şer bin TL’lik kefalet senedi imzalaması, yurt dışına çıkış yasağı ve seyahat belgelerine el konulması ve haftada bir ispatı vücut şartıyla tutuksuz yargılanmasına emretti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar