Ertuğruloğlu'ndan İngiltere'ye "Güney'le stratejik iş birliği" tepkisi

17 Kasım 2022

A
A

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, İngiltere ile GKRY arasında “Stratejik İş Birliği” kurulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı imzalanması nedeniyle garantör ülke İngiltere'ye tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, garantör ülkelerden biri olan İngiltere’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile savunma ve dış politikayı da kapsayan stratejik iş birliği kurma cihetine gitmesinin kaygı verici olduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu, “GKRY ve İngiltere arasındaki mutabakatın KKTC açısından herhangi bir sonuç doğurmayacağını vurgulamakta fayda görmekteyim.” dedi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun, İngiltere ile GKRY arasında “Stratejik İş Birliği” kurulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı imzalanması hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“İngiltere ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında 'Stratejik İş Birliği' kurulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı imzalandığı öğrenilmiştir. Garantör ülkelerden biri olan İngiltere’nin GKRY ile savunma ve dış politikayı da kapsayan stratejik iş birliği kurma cihetine gitmesi kaygı vericidir. Bu mutabakatın Kıbrıs Adası ve Doğu Akdeniz’de bir denge kuran 1960 Antlaşmalarına aykırı olduğu da açıktır.

GKRY ve İngiltere arasındaki mutabakatın KKTC açısından herhangi bir sonuç doğurmayacağını vurgulamakta fayda görmekteyim.

GKRY’nin tüm Ada adına mutabakat zaptı imzalama, anlaşma yapma veya adanın tümü için Kıbrıs Türk halkı adına bir tasarrufta bulunmaya yetkisi olmadığını; Kıbrıs Türk halkını KKTC devletinin temsil ettiğini ve onun adına anlaşma yapma yetkisinin de devletimize ait olduğunu hatırlatmak isterim.

İngiltere, bu anlaşmayla, adayı ve bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kışkırtıcı eylemlerine devam etmesini cesaretlendirecektir”.


GÜNEY KIBRIS İLE BİRLEŞİK KRALLIK ARASINDA STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ MEMORANDUMU

İki ülke arasında İngiltere Dışişleri Bakanlığı binasında imzalanan memoranduma Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile İngiliz mevkidaşı James Cleverly imza koymuştu.

Rum basını, imzalanan yeni iş birliği memorandumunun, dış politika, güvenlik, iklim, eğitim, ekonomi, ticaret ve bilimi kapsadığını, anlaşma çerçevesinde ayrıca karşılıklı tehditlerle baş etmek için iki ülkenin iş birliği yapması tanımının da yapıldığını yazmıştı.

Memorandumun, iki ülke üniversitelerinin ortak araştırmalarını destekleyeceği, denizcilik ve yeşil kalkınma ve uzman hizmetler alanındaki ticarete ilişkin fırsatları da artıracağı bildirilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar